Title of ... Description of .. VideoObject

UVEA Lekáreň radí: Ako sa efektívne chrániť pred slnkom a zároveň sa opáliť.

utorok, 11 júl 2023 21:02

 

Chystáte sa na dovolenku? Kladiete si otázku ako sa správne chrániť pri pobyte na slnku? Áno, je výborné, že nad tým premýšľate a my Vám to skúsime v čo najväčšej miere uľahčiť.

V prvom rade si treba povedať opaľovanie ako také by sme vôbec nemali odporúčať absolútne žiadnej vekovej kategórii. Vravíte si, ako sa teda opálim? Poďme na to pekne postupne. Pobyt na slnku sa odporúča s režimovými opatreniami, ktoré zahŕňa správnu SPF ochranu 50+, zvýšený prísun tekutínpokrievku hlavy. Je to prehnané? V dnešnej dobe, kedy je enormný nárast melanómov, nádorových ochorení v populácii a iných defektov kože menej či viac závažných je riziko skutočne veľmi vysoké.

Neriskujte! Skutočne tu nie je priestor na špekulovanie či sa vôbec natrieť alebo či použiť nízky SPF faktor. Samozrejme určite ste už počuli o rôznych fenotypoch kože, ktoré zahŕňajú rizikovejšiu (blond vlasy, modré oči, biela pokožka, pehy) a menej rizikovú skupinu ľudí (tmavšie typy), kedy pobyt na slnku je pre Vás možný vo väčšej miere. Neprikladajte tomu takú vysokú váhu, chrániť sa by sme sa mali faktorom SPF 50+ všetci, prípadne postupne znížiť na SPF 30+. Vôbec sa nemusíte báť, že by ste sa neopálili, ba priam naopak. Aj pri SPF 50+ sa opálite do hneda a bezpečne. Ak máte predsa len obavy, na trhu existujú opaľovacie krémy, ktoré Vaše najhlbšie bunky pokožky chránia dokonale, ale popri tom podporujú tvorbu melanocytov a tým melanínu, vďaka ktorému budete ešte hnedší a opálenie vydrží dlhodobejšie. Do jedálnička môžete pridať beta karotén, ktorý je často kombinovaný so silnými antioxidantmi ako vitamín E, ktoré pokožku chránia.

 

 

Ale vráťme sa na začiatok, doba expozície s dodržanými režimovými opatreniami vyššie by mala byť napriek ochrane opaľovacím krémom, úplne vylúčená v obedných hodinách od 12 do 16 hod. Radšej si spravte dovolenkovú siestu a dobre si po obede oddýchnite.

V starostlivosti o pokožku pokračujeme aj po slnení, keďže slnko našu pokožku namáha a tá pri vyššej expozícii na slnku rýchlejšie starne a stráca hydratáciu mali by sme myslieť aj na ochranu po opaľovaní. V našej lekárni preto pripravujeme špeciálny krém po opaľovaní s bambuckým maslom, pantenolom a kyselinou hyalurónovou. Všetky tri zložky sa podieľajú na rýchlejšej regenerácii a opätovnej hydratácii pokožky.

Čo ak sa stane, že sa predsa len spálime? V prvom rade hasíme problém a teda zachladzujeme chladnejšou vodou podľa intenzity spálenia aj opakovane každých 20 minút. Ideálnou pomocou je Pantenol spray (momentálne u nás v akcii 1+1), ktorý nastriekame na problémové miesta a necháme samovoľne vstrebať, prípadne jemne aplikujeme aj viac krát. S niekoľkominútovým odstupom natrieme krém po opaľovaní, ktorý zabezpečí rýchlejšiu regeneráciu pokožky. Pomôcť môže aj dostatočná hydratácia organizmu a pobytu na slnku odzvonilo.

Prečo sa môžete spáliť aj keď máte pocit, že ste všetko spravili správne? Dôraz kladieme aj na správnu aplikáciu opaľovacieho krému s dostatočným SPF faktorom. A teda krém nanášame aspoň 15 až 20 minút pred aplikáciou na slnku, rozotrieme na každú viditeľnú plochu tela a po 2 hodinách náter opakujeme.

Ak by ste si mali však odniesť len jedinú dôležitú vec z týchto odporúčaní, tak prosím Vás dbajte na ochranu faktorom SPF 50+ u detí. Do 15 roku života pokožka pochytá väčšinu slnečného žiarenia za celý život a preto každá jedna chyba, spálenie môže mať o niekoľko rokov fatálne následky. Koža si pamätá a aj preto je momentálne enormný nárast kožných melanómov, najmä v populácii 50 rokov a viac.

 

 

Ešte by sme vypichli jednu špecifickú skupinu pacientov, trpiacich aknóznou pokožkou. Dbajte prosím Vás na ochranu tváre s najvyšším možným faktorom. Aj keď sa Vám s najväčšou pravdepodobnosťou javí, že Vaše akné je po pobyte na slnku v lepšom stave, opak je pravdou. Pokožka je nadmerne vysušovaná pri opaľovaní, čo vo výraznej miere zhoršuje stav akné, ktorého tvorba sa zvyšuje a častokrát prepukne do pigmentových škvŕn. Opaľovací krém na tvár si viete vybrať priamo šitý na Vás, s vysokým faktorom a ľahkou nekomedónnou textúrou.

Takže aké sú odporúčania lekárnikov UVEA? Chráňte sa vysokým faktorom a nepreháňajte pobyt na slnku, dbajte na dostatočnú hydratáciu tela a vaša koža sa Vám poďakuje. S konkrétnym typom prípravku šitým na mieru, Vám radi poradíme priamo v lekárni, tak aby Vaše leto bolo nie len prijemné ale aj bezpečné.

 

 

 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom. Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom.

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

 • Značky: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

viac aktualít