Title of ... Description of .. VideoObject

Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

utorok, 16 august 2022 10:08

S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú trvalé poškodenie až stratu zraku.

UV žiarenie netreba podceňovať

O škodlivosti UV žiarenia sa rozpráva veľa najmä v súvislosti so zdravím pokožky či hrozbou vzniku melanómu kože. Škodlivé UV žiarenie však nie je nebezpečenstvom iba pre kožu, ale i pre naše oči. Kvalitnú ochranu pred slnkom potrebujú dospelí, ale i malé deti, preto by sme počas letnej sezóny nemali brať výber okuliarov len ako módnu záležitosť.

UV žiarenie môže oči poškodiť rôznymi spôsobmi. Môže mať na starosti starnutie pokožky v oblasti očí, poškodiť očné viečka, rohovku, očnú šošovku i sietnicu. Zrak je preto potrebné chrániť kvalitnými okuliarmi s dobrým UV filtrom, ktorý filtruje UV žiarenie do 400 nm. Pred UV žiarením by sme sa mali chrániť vždy, keď sa mu vystavujeme, či už počas slnečného dňa na pláži alebo pobytu v horách.Netreba zabúdať aj na to, že UV žiarenie k nám preniká aj počas zamračeného dňa a čiastočne prechádza aj cez sklo. Ohroziť nás teda vie aj pri pobyte v interiéri alebo v aute, preto je potrebné sa pred UV žiarením chrániť aj v týchto podmienkach.

Najlepšie je úplne sa vyhnúť okuliarom bez dostatočného UV filtra, pretože tie očiam škodia ešte viac, ako keby sme okuliare nemali. Takéto okuliare znižujú množstvo svetla dopadajúceho do očí, čo spôsobuje rozšírenie zrenice, a tým ešte väčší prienik UV žiarenia do očí. Ak okuliare nemáme, naša zrenica je vplyvom slnečného žiarenia zúžená a neprechádza cez ňu toľko UV žiarenia.

Na ochranu pred UV žiarením by sme nemali zabúdať ani pri športe či šoférovaní. Priamo do slnka by sme sa nemali pozerať ani s kvalitnými slnečnými okuliarmi, pretože riskujeme vážne poškodenie zraku, v krajných prípadoch môže priame sledovanie slnka viesť až k slepote. Mali by sme sa mu vyvarovať, či už s obyčajnými slnečnými okuliarmi, teleskopmi, ale i fotoaparátmi.

 

 

Pozor na citlivý detský zrak

Detský zrak, rovnako ako zrak dospelých, je potrebné chrániť pred škodlivým UV žiarením. Očná šošovka dieťaťa prepúšťa dokonca nižšie vlnové dĺžky UV žiarenia, čo znamená, že detské oči sú na nebezpečné žiarenie ešte citlivejšie. Preto je veľmi dôležité dbať na ich ochranu.

Pri výbere správnych a kvalitných detských okuliarov vám ochotne pomôžu odborníci v očnej optike. Mnoho štýlov detských okuliarov dnes už verne kopíruje „dospelácke“ dizajny, a tak sa v rodine môžete s okuliarmi dokonca i zladiť.

Pri okuliaroch pre dospelých, ale aj detí je jedným z najdôležitejších parametrov spomínaný UV filter. Intenzita zafarbenia slnečných okuliarov pritom nesúvisí s hodnotou UV filtra. Aj slabšie zafarbené okuliarové šošovky môžu mať dostatočný UV filter. Dôležitá je však kategória zafarbenia. Väčšina okuliarov, ktoré sa v optikách predávajú, majú kategóriu zafarbenia 2 a 3. Okuliare s nižšou kategóriou zafarbenia sú určené skôr do zamračeného počasia, tie s vyššou kategóriou (označovanou ako kategória 4) sú určené na pobyt v púšti, vysokohorskom prostredí a pod. V okuliaroch s touto kategóriou zafarbenia však nie je vhodné šoférovať.

Pri výbere okuliarov je potrebné dbať aj na to, aby mali dostatočnú veľkosť. Okuliare by nemali byť príliš malé, aby čo najviac chránili oči a očné okolie. Taktiež je dôležité, aby správne sedeli na tvári a dobre k nej priliehali. UV filter sa dá zakomponovať aj do kontaktných šošoviek alebo „čírych“ dioptrických okuliarov  – tie nás však najmä pri slnečných dňoch neochránia pred oslnením, len pred UV žiarením.

 

Problémy spôsobené UV žiarením

Vystavovanie sa UV žiareniu bez ochranných pomôcok spôsobuje rozličné ochorenia. K častým prejavom patrí poškodenie očnej šošovky (katarakta), kedy sa očná šošovka kalí, stáva sa nepriehľadnou a spôsobuje zhoršené videnie.

Ďalej môže expozícia UV žiarenia viesť k poškodeniu rohovky fotokeratitídou, ktorá sa prejavuje bolestivosťou očí, pálením, svrbením očí, pocitom piesku v očiach a výrazným slzením. UV žiarenie môže spôsobiť zmeny na sietnici, ktoré môžu viesť k ochoreniu VPMD (vekom podmienená makulárna degenerácia). UV žiareniu sú vystavené aj očné viečka, kde hrozí riziko vzniku bazocelulárneho karcinómu. Na spojivke sa môžu vplyvom UV žiarenia vyvárať pingueculy - žltkasté útvary na bulbárnej spojivke spôsobené jej zhrubnutím. Podobným ochorením je aj pterýgium, v tomto prípade však spojivka prerastá cez rohovku a môže zasahovať do zorného poľa.

Pred UV žiarením je potrebné chrániť aj pokožku v okolí očí kvalitnými opaľovacími krémami ale aj pokrývkami hlavy (šiltovka, klobúk), ktoré zároveň pomôžu predchádzať napr. úpalu.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)

Aktuality

 • Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom. Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom.

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

 • Značky: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

viac aktualít