Title of ... Description of .. VideoObject

Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči

streda, 27 október 2021 13:03

Oči sú jedným z najfascinujúcejších orgánov v našom tele. Zrak je hlavným zdrojom našich informácií a až 80 % spomienok pochádza zo zrakových vnemov. Poďme sa pozrieť na tento zložitý orgán bližšie.

Za hodinu sú oči schopné spracovať až 36-tisíc rôznych informácií, počas života je to približne 24 miliónov vnemov. Je to vďaka ich nesmiernej výkonnosti. Oko sa skladá až z 2 miliónov funkčných pohyblivých častí, čo je pri tak malom orgáne priam neuveriteľné. Ide zároveň o jediný orgán v tele, ktorý dokáže pracovať v podstate nepretržite a neunaví sa. Keď máme pocit unavených očí, zvyčajne v skutočnosti ide o unavené mihalnice, oči vysušené pridlhým čítaním či pozeraním do počítača alebo ide o únavu svalu, ktorý zaostruje videnie očí do blízka.

Úplne celý obraz, ktorý vnímame nie je ostrý, len malá časť zorného poľa slúži na ostré - centrálne videnie a všetky vnemy, ktoré chceme vidieť nám musia očné svaly "nacentrovať“. Za spomínanou výkonnosťou očí je 6 okohybných svalov, ktoré sú 100-násobne silnejšie, než je potrebné. Unaviť ich je preto nemožné. 

 

Slzy sú našim šťastím

Vďaka neustálemu žmurkaniu a zvlhčovaniu uchovávame oči v dokonalej kondícii. Za minútu žmurkneme priemerne pätnásť až dvadsaťkrát, pri rozprávaní žmurkáme o niečo častejšie. Oči automaticky zatvárame aj pri náhlej stresovej reakcii či kýchaní.

Pri veľkom sústredení a obzvlášť pri čítaní textu či už z počítača alebo knihy, pri sledovaní televízie alebo šoférovaní žmurkáme o niečo menej, čo môže spôsobiť práve spomínaný pocit suchých a unavených očí.

Odporúča sa ich preto precvičiť tak, že sa na približne 20 sekúnd zahľadíme na vzdialený predmet. Je to známe aj ako pravidlo 20-20-20. Po každých 20 minútach sústredenej činnosti sa na 20 sekúnd pozerajte na predmet vzdialený 20 stôp (približne 5,6 m). Tým sa precvičia očné svaly. Zároveň môžete pridať krúživé pohyby očí a intenzívne žmurkanie, čím sa zase unavené oči zvlhčia.

Slzenie zároveň slúži na odplavovanie nečistôt z oka. Každý dobre pozná plač po krájaní cibule či v prašnom prostredí. Zaujímavé je, že zatiaľ presne nevieme, aký mechanizmus stojí za plačom z emocionálnych dôvodov. Vedci však zistili, že spolu s plačom sa nám do krvi vyplavuje kokteil hormónov ako endorfíny alebo prolaktín, estrogén či oxytocín. Slzy, ktoré slúžia len na zvlhčenie oka, majú iné zloženie ako emocionálne slzy či slzy od bolesti. Práve v nich nachádzame niektoré zo spomínaných hormónov, kým pri bežnej sekrécii očí tvorí slzy v prevažnej miere voda.Oči, bohužiaľ, schnú aj vekom, resp. mení sa zloženie sĺz. Preto je u starších ľudí bežný syndróm suchých očí. Paradoxne sa prejavuje nadmerným slzením, pretože sa oči snažia ostať vlhké.

A ešte jedna zaujímavosť o slzách – napriek tomu, že novorodenci plačú extrémne veľa, spočiatku sa im netvoria slzy. Tie začínajú slzné žľazy produkovať až v približne šiestich týždňoch. Podľa plaču bábätka môžete zistiť, čo v skutočnosti cíti – nie vždy sa mu pri plači tvoria slzy – v takomto prípade môže ísť v skutočnosti o hnev, nie o smútok. V každom prípade však ide o nevyhnutnú komunikáciu malého dieťaťa.

 

 

Naše oči nikdy nespia

Ako je to s očami, keď spíme? Aj počas spánku sa oči pohybujú, je to charakteristické pre fázu REM (skratka doslova znamená „rýchly pohyb očí“), teda najhlbší spánok spojený so snením, ktorý prichádza zhruba 60 – 90 minút po zaspatí.

Aj v noci sú oči patrične zvlhčované. Vďaka Meibomovým žľazám, ktoré sú umiestnené na vnútornej strane dolných a horných viečok, sú oči doslova premazané. Tieto žľazy tvoria tzv. meibum, olej, ktorý sa mieša so slzami a pomáha zvlhčovať očné buľvy v noci, čo zabraňuje ich vysychaniu. Ráno to spoznáte podľa tzv. karpín – drobných kúskov v kútiku oka, ktoré vznikli hromadením a vyschnutím sĺz a iných nečistôt. Meibum zároveň pomáha udržať slzy v očiach a zabraňuje ich vysušeniu. Keď plačeme, časť sĺz je tiež odplavovaná slzovodom do nosa. Takže len malé množstvo vyprodukovaných sĺz v skutočnosti stečie dolu lícami a plač sa deje akoby vo viacerých vrstvách.

V skutočnosti sa dívame mozgom

Hlavnou úlohou očí je vo všeobecnosti zaznamenávať zrakové vnemy a prostredníctvom mechanickej a chemickej akcie ich prenášať do mozgu. Je známe, že obraz, ktorý vytvárajú oči, je obrátený, až mozog ho interpretuje správne. Fascinujúce je aj rozlišovanie farieb, ktoré umožňujú časti oka zvané čapíky. Zrakom síce dokážeme rozlíšiť len tri základné farby (červenú, modrú a zelenú), ale takmer nekonečné množstvo ich kombinácií. Ak vám niečo hovorí názov románu 50 odtieňov šedej, možno vás bude zaujímať, že presnejší by bol názov 500 odtieňov šedej. Naše oči skutočne dokážu rozlíšiť až také veľké množstvo tejto všednej farby. Samozrejme, neplatí to o farboslepých ľuďoch, hoci farbosleposť sa najčastejšie vzťahuje na horšie vnímanie červenej a zelenej farby. Farbosleposťou častejšie trpia muži ako ženy, možno odtiaľ pochádzajú vtipy o mužoch, ktorí nevedia rozlišovať farby. Prekvapivé je, že niektoré ženy, zhruba 12 % v populácii má niečo ako „super zrak“. Vďaka skupine čapíkov navyše dokážu rozlíšiť 100-násobne viac farieb ako bežná populácia.

Aj muži sú v niečom lepší – podľa výskumov dokážu napríklad lepšie čítať drobný text.

Zrak sa vekom zhoršuje, podobne ako iné schopnosti človeka. Všetko je možné zvrátiť či oddialiť dobrou životosprávou, cvičením očí, dodržiavaním spomínaných pravidiel pri čítaní či pozeraní a prevenciou v podobe pravidelných návštev odborníka, oftalmológa. Vidieť svet prostredníctvom očí je dôležitá a výnimočná schopnosť, ktorá nám, okrem iného, prináša veľa radosti a poznania. 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2022
  Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ? Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ?

  Bežné refrakčné vyšetrenie zvykne trvať približne 10 až 15 minút. Za túto dobu väčšinou nie je možné spraviť kvalitné, kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie zraku u nás trvá hodinu, počas ktorej okrem zrakovej ostrosti a klasického „sklíčkovania“ robíme ešte ďalšie prídavné testy, vďaka ktorým vieme...

 • Značky: 2022
  Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice

  CLARUS 500 patrí medzi novú generáciu ultra širokouhlých fundus kamier. Poskytuje vysokokvalitný obraz sietnice snímaný v skutočných farbách a jase, ktoré zabezpečujú detailnú a presnú diagnostiku.

 • Značky: 2022
  Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

  Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 julia hudakova
  Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

  S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú...

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

viac blogov