Title of ... Description of .. VideoObject

Svet farboslepých nie je čiernobiely. Aký teda je?

štvrtok, 13 február 2020 16:25

Predstava, že farboslepí ľudia nevidia farby vôbec, je mylná. Aj ľudia s touto poruchou zraku dokážu rozoznať rôzne farby, odlišné je však spektrum, ktoré vidia.

Zľava zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg, kanadský herec Keanu Reeves a princ William, vojvoda z Cambridge priznali, že sú farboslepí.

Pre väčšinu farboslepostí je zodpovedný chromozóm X. Muži sa „skladajú“ z chromozómov XY a ženy z XX. Pravdepodobnosť, že sa porucha prejaví, je teda u mužov vyššia. Život s takouto zrakovou anomáliou je normálny, keďže človek sa s ňou už narodí. Svet má síce trochu iné farby, ale je stále rovnaký ako svet človeka s bežným zrakom. Samozrejme, v prípade vybraných profesií je farbosleposť nevýhodou – napríklad pri práci šoféra alebo grafického dizajnéra. Taktiež v škole môže mať dieťa s touto poruchou zraku problémy, keďže najmä na prvom stupni je veľa učebníc, ktoré pracujú práve s rôznymi farbami.

To, či trpíte touto farbosleposťou, sa dá ľahko zistiť. Profesor Univerzity v Tokiu, Shinobu Ishihara, zverejnil svoj test na farbosleposť ešte v roku 1917 a používa sa dodnes. Vidíte ich? Ak áno, váš zrak je v poriadku.

Príklady z Ishiharovho testu farbosleposti.

Obrázok vpravo dole je tvrdý oriešok, čo poviete? Nebojte sa, tam nič nevidím ani ja. Prečo? Lebo tam naozaj nič nie je. Je to kontrolný obrázok, ktorý sa bežne do testu pridáva. 

Aj keď je farbosleposť dedičná, porucha vnímania farieb sa zriedkavo môže vyvinúť aj počas života. Napríklad dlhodobé vystavenie oka chemikáliám, poškodenie buniek sietnice v dôsledku starnutia, alebo zranenia oblasti v mozgu, kde sa zrakové vnemy spracúvajú, môžu vyústiť do farbosleposti. Vinníkom môže byť aj sivý zákal. Operáciou samotného sivého zákalu sa zrak upraví. 

Život farboslepých má stále dostatok farieb

Príčinu farbosleposti treba hľadať vo vnútri oka. Normálna očná sietnica má dva druhy buniek – tyčinky, vďaka ktorým vnímame svetlo a čapíky, ktoré sú zodpovedné za vnímanie farieb. Existujú tri základné farby – zelená, červená a modrá a pre každú je vyhradený jeden čapík. Farbosleposť vzniká vtedy, keď niektorý z čapíkov v oku nefunguje, alebo chýba.

Porucha jedného čapíka však neznamená, že namiesto napríklad červenej farby bude človek vidieť len sivú. Všetky farby vznikajú zmiešaním troch základných, a teda aj s poruchou čapíka vnímajúceho napríklad červenú farbu vidí človek konkrétny predmet farebne, len inak ako bežný človek – s absenciou červenej farby.

Zľava bežný zrak v porovnaní so zrakom človeka s poruchou čapíka zodpovedného za červenú farbu.

Typy farbosleposti

Daltonizmus má niekoľko typov podľa toho, ktorú farbu človek nedokáže vnímať. Najčastejším prípadom je neschopnosť rozlíšiť červenú a/alebo zelenú farbu, menej častá je porucha vnímania modrej.

 • Protanopia – poškodené vnímanie červenej farby
 • Deuteranopia – poškodené vnímanie zelenej farby
 • Tritanopia – poškodené vnímanie modrej farby

Zľava normálny zrak, deuteranopia a tritanopia.

Aby som bol presný, existuje aj stav, keď človek naozaj vidí len odtiene čiernej a bielej. Táto veľmi zriedkavá porucha sa odborne nazýva achromatopsia a postihuje jedného človeka z 30 000. Obvykle je spojená s inými sprievodnými ochoreniami.

Ďalšie príklady odlišností vo videní si môžete pozrieť napríklad tu (preklik: http://student.fiit.stuba.sk/~pifkova04/farebne_modely/farboslepi.html).

 

Existuje liečba?

V predchádzajúcom blogu som spomínal výskum Washingtonskej univerzity, ktorého výsledkom bola úspešne vyliečená farbosleposť opice. Doteraz je však metóda, ktorú na opici použili, len možným riešením v budúcnosti.

Farbosleposť sa v súčasnosti nedá vyliečiť. Dá sa však oklamať. Mobilné aplikácie dokážu pomôcť identifikovať rôzne farby aj pre tých, ktorí ich nevidia. Stačí objekt odfotiť, dotknúť sa časti fotografie, ktorej farbu chcete zistiť a aplikácia vám ju vypíše. Iné aplikácie zase dokážu manipulovať s farbami na odfotenom obrázku tak, že ich vie farboslepý človek lepšie rozlíšiť.

Ak chcete vidieť farby v reálnom čase, pomôžu kontaktné šošovky alebo okuliare určené pre farboslepých. Šošovky aj okuliare fungujú vďaka špeciálnym filtrom, ktoré sú prispôsobené konkrétnemu typu farbosleposti. Ako to už vo vede občas býva, aj toto vylepšenie zraku vďačí za svoje objavenie náhode. Vedec menom Don McPherson sa snažil navrhnúť ochranné okuliare pre lekárov vykonávajúcich laserové operácie. Požiadal kamaráta, aby si ich vyskúšal a zázrak bol na svete. Kamarát bol totiž farboslepý a po tom, ako si nasadil spomínané okuliare, sa ocitol v úplne inak zafarbenom svete, než v akom žil do tej chvíle.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK

  UVEA Klinika s.r.o. ukončila prevádzku mobilného odberového miesta dňa 31.03.2021. K tomuto dňu ukončujeme realizáciu antigénových testov ako aj PCR testov.

 • Značky: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

 • Značky: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

viac aktualít

Blogy

 • Značky: juraj halicka
  Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

 • Značky: peter ziak
  Koronavírus ohrozuje aj vaše oči. Ako sa o ne správne starať? Koronavírus ohrozuje aj vaše oči. Ako sa o ne správne starať?

  Ísť na vyšetrenie k lekárovi počas pandémie sa môže pre niekoho zdať riziko. Čakáreň plná pacientov či blízky kontakt s lekárom môže priniesť obavy, no väčšinou na ne nie je dôvod. Zdravotnícke zariadenia dodržiavajú prísne hygienické štandardy. Aj v súčasnosti sa preto nebojte absolvovať potrebné...

 • Značky: juraj halicka
  Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak? Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak?

  Za oknom  je tma a zima, a vy sa tešíte na pohodový večer pri dobrej knihe a tlmenom svetle lampy či sviečok. Prípadne sa plánujete schúliť s deťmi pod deku a pri baterke si čítať zaujímavú knižku. Dokonalá zimná idylka - alebo žeby nie? Od detstva vám predsa každý dookola opakoval, že čítanie pri zlom...

viac blogov