Title of ... Description of .. VideoObject

S liečbou sivého zákalu pomohli aj zranenia britských letcov počas vojny

štvrtok, 08 október 2015 08:45

V roku 1949 implantovali prvú umelú vnútroočnú šošovku, vyrobená bola z plexiskla. Pri výbuchoch sa letcom často do očí zapichli kúsky plexiskla z kabín stíhačiek. Prekvapilo, že s plexisklom sa oči dokázali vysporiadať.

Moderné operácie sivého zákalu sa s tými starovekými nedajú vôbec porovnať – v dávnych časoch bola pravdepodobnosť vyliečenia skôr vecou náhody. Napriek tomu boli operácie sivého zákalu časté. Už vtedy ľudia vedeli, že ide o jedinú možnosť, ako sa vyhnúť oslepnutiu.

Čo je sivý zákal?

 

 • jedno z najčastejších ochorení oka
 • zakalená šošovka zabraňuje lúčom svetla dopadať na sietnicu
 • v konečnom štádiu vedie zákal k slepote

Prejavy:

 • zahmlené videnie
 • problémy s čítaním
 • precitlivenosť na svetlo
 • progresívna krátkozrakosť

 

Jedným z najstarších dôkazov o existencii sivého zákalu je socha muža zo starovekého Egypta. Zreteľné zakalenie pravého oka na soche, ktorú vyrezali z dreva dva a pol tisícročia pred Kristom, podľa archeológov potvrdzuje, že Egypťania toto ochorenie poznali.

Nástroje a zobrazenia svedčia aj o tom, že egyptskí, ale aj indickí a grécki chirurgovia zákal operovali. Lekár postupoval tak, že ostrým predmetom uvoľnil šošovku z puzdra takým spôsobom, aby spadla do priestoru sklovca.

Zákrok to bol relatívne jednoduchý, veľkým rizikom však boli infekcie. Uvoľnením šošovky navyše chýba v oku +20 dioptrií, takže pacient videl rozmazane. Počet prstov na ruke bol schopný rozoznávať maximálne z jedného metra.

Chýbajúcu lomivosť šošovky neskôr kompenzovali okuliare so šošovkou +10 dioptrií, takže pacienti videli aspoň niečo. Prečo potom operáciu ľudia podstupovali? Dôvod bol jednoduchý, stáli pred voľbou buď operácia, alebo slepota.

Zmeny sa dočkali pacienti v 18. storočí

Toto riešenie bolo jedinou možnosťou liečby po asi 4-tisíc rokov. Na zmenu si pacienti museli počkať poriadne dlho. Prvá operácia moderného typu sa podarila francúzskemu oftalmológovi Jaquesovi Davielovi až v roku 1747. Rezom odstraňoval skalené šošovkové hmoty z oka.

Nevýhodou tejto metódy bolo, že v oku zostávalo pôvodné puzdro šošovky. Časom sa znova zakalilo. V puzdre preto museli vytvoriť otvor, ktorý umožňoval prechod svetla na sietnicu.

Koncom 19. storočia začali odstraňovať aj puzdro. Oko sa narezalo Graefovým nožom, skalenú šošovku aj s puzdrom vybrali Davielovou lyžičkou.

Neskôr sa začala používať kryoextrakcia – po otvorení oka sa šošovka namrazila na špeciálnu sondu a pomocou kývavého pohybu ju z oka vytiahli.

Umelé šošovky vznikli aj vďaka vojne

V roku 1949 sa Angličan Harold Ridley pokúsil naimplantovať prvú modernú umelú vnútroočnú šošovku z plexiskla. K tejto myšlienke ho doviedlo pozorovanie zranených letcov v druhej svetovej vojne. Pri výbuchoch sa im do očí často zapichli kúsky plexiskla z kabín stíhačiek.

Bežne oko netoleruje cudzie telesá, zdalo sa však, že s plexisklom sa vie vysporiadať bez problémov. Ridley to vyhodnotil ako príležitosť, po extrakcii zakalenej šošovky vsadil do prázdneho puzdra umelú šošovku vyrobenú práve z tohto materiálu.

Implantácia umelých šošoviek sa rozšírila až po zavedení ultrazvukových prístrojov a operačných mikroskopov, Ridleyho objav bol však skutočne prevratný. Históriu operácií sivého zákalu zavŕšil objav českého profesora chémie Otta Wichterleho, ktorý v 20. storočí vyvinul inovatívne materiály pre nové typy vnútroočných šošoviek.

Najnovšia technológia – femtosekundový laser

V súčasnosti je možné sivý zákal operovať rôznymi spôsobmi, k najmodernejším patrí operácia pomocou femtosekundového lasera. Využíva sa v prvej časti operácie. Slúži na vykonanie rezov rohovky, na vytvorenie otvoru v prednej časti puzdra šošovky, pomáha aj rozdeliť jadro skalenej šošovky.

Vďaka tejto technológii sa operácia sivého zákalu spresnila, je šetrnejšia. Trvá približne dvadsať minút a robí sa ambulantne.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

 • Značky: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké dôležité je začať riešiť...

 • Značky: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

viac blogov