Title of ... Description of .. VideoObject

Vyliečte tupozrakosť so zariadením z vrecka

streda, 28 jún 2017 19:35
Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte. Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte.

Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte.

VR však dokáže oveľa viac. Na klinike, kde pracujem, držíme s VR krok a celkom sa nám darí. Vďaka technologickému pokroku dnes už môžeme tupozrakých pacientov liečiť aj u nich doma a sledovať každého výsledky online cez cloudové úložisko.

Ako to celé začalo?

Tupozrakosť

je ochorenie, pri ktorom mozog prestane spracúvať informácie z jedného oka a tak ho „vypne“. Pacient síce vidí, ale stráca periférne videnie a videnie v 3D priestore. Donedávna sa nedalo liečiť po šiestom roku. Dnes sa môžu liečiť a dokonca vyliečiť aj dospelí pacienti. 

Experimentovať som prvýkrát začal pred štyrmi rokmi s VR zariadením od Facebook-u, takzvaným Oculus Rift. Testoval som, či sa u dospelých, doposiaľ nevyliečiteľných, pacientov dá vyliečiť tupozrakosť hraním hier vo VR.

Že je táto metóda naozaj účinná, sa potvrdilo už po prvých mesiacoch používania. Ľudia prejavili enormný záujem, sám som ich však už vyšetrovať nestíhal. Do projektu som preto zapojil môjho kolegu MUDr. Juraja Haličku, s ktorým v spolupráci s neurológmi a rádiológmi sledujeme napríklad aj vplyv liečby na ľudský mozog.

V dohľadnej dobe zverejní renomovaný britský vedecký časopis naše výsledky o použití Oculus Riftu v liečbe tupozrakosti. Bude to vôbec prvá vedecká publikácia na svete k tejto liečbe. Viac sa dozviete v mojom ďalšom blogu.

Povolania, ktoré sú pre tupozrakých zakázané:

 • pilot
 • lodivod
 • šofér

Domáca liečba cez aplikáciu

Už v mojom predchádzajúcom blogu o liečbe s VR som popisoval, ako funguje tréning tupozrakých očí pomocou jednoduchej hry, v ktorej sa každému oku zobrazujú dva úplne oddelené, no vizuálne príbuzné, obrazy. Vďaka tomu pacient cvičí najmä tupozraké oko, pričom aktívne zostáva aj druhé (väčšinou zdravé) oko.

Povolania, ktoré môžu byť pre tupozrakých problém:

 • profesionálny športovec (hokejista, tenista, plavec a iní)
 • chirurg
 • laborant

Firma Vivid Vision, ktorá stojí za týmito unikátnymi cvičeniami (hrami), prišla s ešte pohodlnejším riešením. Svoje hry priniesla na ďalšie zariadenie, Samsung GearVR, ktorý má v porovnaní s Oculusom niekoľko výhod.

Jednou z nich je cena – základná verzia začína na 60 eurách (Oculus Rift začína na 600 eurách + cena za PC), najnovšia verzia s ovládačom stojí približne 150 eur – ale tiež manipulácia a spratnosť. Samsung GearVR totiž funguje aj bez výkonného stolového počítača, vystačí si so smartfónom pacienta.

Podporované zariadenia Samsung GearVR:

Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+, Galaxy Note 5, Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge

Pacienta sledujeme online

Po inštalácii aplikácie na klinike a odporúčaniach doktora je pacient v podstate odkázaný sám na seba. Bez úvodného vyšetrenia na klinike sa však s domácou liečbou nedá začať. Najčastejšie ju indikujeme dvakrát do týždňa aspoň osem mesiacov, ideálne rok. Pre tých, ktorí doma nemajú VR zariadenie, ponúkame možnosť liečby aj na klinike, kde ho máme k dispozícii. Veľa pacientov k nám dokonca prichádza iba s cieľom zahrať sa.

Pri domácej liečbe pacientov priebežne monitorujeme online pomocou cloudu. Tam sa im zapisujú všetky dáta a skóre, ktoré počas hrania dosiahli, na základe čoho vieme vyhodnotiť, ako postupujú v liečbe.

U nás, na Slovensku, túto metódu testujeme na dvoch až troch desiatkach pacientov mesačne, pričom čakateľov na liečbu je násobne viac. Naša klinika je na Slovensku jediná s takouto možnosťou a začali sme s touto liečbou ako prví v Európe. Najbližšia klinika, ktorá lieči pomocou VR, je v Poľsku alebo Taliansku. V celosvetovom meradle sa prostredníctvom VR vyliečilo z tupozrakosti už viac ako 6 000 pacientov na 90 klinikách.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť, ako vyzerá tupozraký pohľad na svet a ako významná je takáto liečba pre bežného človeka:

 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Značky: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

 • Značky: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

 • Značky: 2020
  V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

  Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: juraj halicka
  Oko a omamné látky Oko a omamné látky

  Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

 • Značky: juraj halicka
  Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

  Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

 • Značky: juraj halicka
  Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

viac blogov