Title of ... Description of .. VideoObject

Oko, ihla a atrament?

streda, 24 máj 2017 17:20
Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné? Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné?

Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné?

Približne pred rokom prišiel ku nám do ordinácie 24-ročný pacient s pomerne neobvyklou prosbou: „Mám škaredé oko. Skúste mi, prosím, pomôcť.“ Jeho slepé ľavé oko po úraze v detstve malo prítomnú takzvanú zonulárnu keratopatiu, čo v preklade znamená povrchové zmeny rohovky, pri ktorých sa oko javí ako  biele – zakalené. Obvykle pacient na oko nevidí.

Po takom ťažkom poranení oka síce nie je možné prinavrátiť zrak, no vada sa dá vyriešiť aspoň po estetickej stránke (bez nutnosti vyberania oka a nahradenia protézou). Pokiaľ pacient nechce do konca života nosiť slnečné okuliare alebo kozmetickú kontaktnú šošovku, ktorá vadu prekryje (ale môže v oku dráždiť), je nevyhnutný operačný výkon na oku. Jednou z alternatív je aj takzvaná keratoplastika, teda náhrada poškodenej rohovky  rohovkou od darcu, tá sa ale obvykle po niekoľkých rokoch tiež zakalí.

Je tu však aj iná možnosť – tetovanie oka (zmenenej bielej rohovky). Táto metóda je rýchlejšia, jednoduchšia a v konečnom dôsledku aj lacnejšia. Môže sa javiť ako veľmi bolestivá a nepríjemná, no z literatúry vieme, že rohovka tetovacie farby a ihlu dobre toleruje a s výkonom nesúvisí obvykle žiadne závažnejšie riziko. My sme po takomto zákroku ešte naviac využili aj botulotoxín. Jeho aplikácia do okohybného svalu (minútový výkon) dokáže škúliace oko na tri mesiace posunúť do stredu.

A aký bol výsledok? Výrazne lepší estetický výsledok už nasledujúci deň po výkone. Posúďte sami:

    

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Značky: 2024
  Úspešný glaukómový deň v Ružomberku! Úspešný glaukómový deň v Ružomberku!

  V našej novootvorenej ambulancii v Ružomberku sme v rámci Svetového týždňa glaukómu uskutočnili bezplatné preventívne meranie vnútroočného tlaku. To patrí v rámci prevencie glaukómu inak nazývaného aj zelený zákal, medzi základné diagnostické merania. Pacientom sme v prípade zistenia zvýšeného...

 • Značky: 2024
  Svetový týždeň glaukómu Svetový týždeň glaukómu

  V rámci podpory Svetového týždňa glaukómu 2024 vás srdečne pozývame na preventívne skríningové meranie vnútroočného tlaku do našej novootvorenej spádovej UVEA očnej ambulancie v Ružomberku dňa 13.3.2024 v čase od 13:00-15:00h.

 • Značky: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

viac aktualít