Title of ... Description of .. VideoObject

Oko, ihla a atrament?

streda, 24 máj 2017 17:20
Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné? Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné?

Niekto na ramená, iní na nohe, tento muž v oku. Tetovanie sa dnes stáva čoraz väčším trendom, pokročilá medicína ho však dokáže využiť napríklad pri poškodenom oku. Ako je to všetko možné?

Približne pred rokom prišiel ku nám do ordinácie 24-ročný pacient s pomerne neobvyklou prosbou: „Mám škaredé oko. Skúste mi, prosím, pomôcť.“ Jeho slepé ľavé oko po úraze v detstve malo prítomnú takzvanú zonulárnu keratopatiu, čo v preklade znamená povrchové zmeny rohovky, pri ktorých sa oko javí ako  biele – zakalené. Obvykle pacient na oko nevidí.

Po takom ťažkom poranení oka síce nie je možné prinavrátiť zrak, no vada sa dá vyriešiť aspoň po estetickej stránke (bez nutnosti vyberania oka a nahradenia protézou). Pokiaľ pacient nechce do konca života nosiť slnečné okuliare alebo kozmetickú kontaktnú šošovku, ktorá vadu prekryje (ale môže v oku dráždiť), je nevyhnutný operačný výkon na oku. Jednou z alternatív je aj takzvaná keratoplastika, teda náhrada poškodenej rohovky  rohovkou od darcu, tá sa ale obvykle po niekoľkých rokoch tiež zakalí.

Je tu však aj iná možnosť – tetovanie oka (zmenenej bielej rohovky). Táto metóda je rýchlejšia, jednoduchšia a v konečnom dôsledku aj lacnejšia. Môže sa javiť ako veľmi bolestivá a nepríjemná, no z literatúry vieme, že rohovka tetovacie farby a ihlu dobre toleruje a s výkonom nesúvisí obvykle žiadne závažnejšie riziko. My sme po takomto zákroku ešte naviac využili aj botulotoxín. Jeho aplikácia do okohybného svalu (minútový výkon) dokáže škúliace oko na tri mesiace posunúť do stredu.

A aký bol výsledok? Výrazne lepší estetický výsledok už nasledujúci deň po výkone. Posúďte sami:

    

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

 • Značky: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

 • Značky: 2020
  V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

  Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: juraj halicka
  Oko a omamné látky Oko a omamné látky

  Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

 • Značky: juraj halicka
  Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

  Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

 • Značky: juraj halicka
  Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

viac blogov