Title of ... Description of .. VideoObject

Opica s „ľudskými očami“ prekvapila vedcov

pondelok, 25 apríl 2016 12:20
Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia. Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

V posledných rokoch bolo do zoznamu najpodivnejších a najzáhadnejších objavov v prírodnom svete nájdených hneď niekoľko záhadných stvorení. Od rôznych morských živočíchov sa cez hada požierajúceho slimáky dostávame až k novému druhu opice so smutným výrazom v tvári, kde oči pripomínajú tie ľudské.

Novoobjavené druhy okrem iného poukazujú na to, koľko sa ešte musíme učiť o živote na Zemi. Ohromujúci počet každoročne objavených druhov len potvrdzuje hĺbku ľudskej nevedomosti o biologickej diverzite. Už v roku 2012 bolo totiž v Medzinárodnom ústave pre skúmanie druhov na Arizona State University registrovaných celkovo 18 000 nových objavov. Zároveň sa odhaduje, že na našej planéte stále čaká na svoje odhalenie ďalších desať miliónov druhov, vynímajúc nespočetné množstvo baktérií a mikróbov.

Záhadná opica bola v roku 2012 tretia v rebríčku

(Lesula (Cercopithecus lomamiensis) (Christina Bergey, WikiMedia)

Do prvej desiatky najnezvyčajnejších a najvýnimočnejších tvorov identifikovaných v roku 2012 sa zaradila aj opica Lesula. Ide o plachý druh opice objavený v povodí rieky Lomami na východe Konga. Tvor žije v dažďových pralesoch, pričom za posledných 28 rokov patrí medzi iba dva nové druhy opíc nájdených v Afrike. Objavitelia tohto nevšedného druhu opisujú opicu ako zviera s ružovou tvárou a nápadne veľkými „ľudskými“ očami. Tým naším sa podobajú práve kvôli ich veľkosti a výraznejšiemu vypúleniu. Ostatné druhy opíc majú totiž oči viac „vpadnuté“, ktorými skôr pripomínajú ostatné divoké zvieratá.

Lesula sa však objavila už v roku 2007. Vtedy sa ale vedcom mláďa podobalo na už známy druh, a tak sa objavom ďalej nezapodievali. Druhýkrát opicu objavili iba náhodou, vďaka rodine, ktorá sa jej ujala ako siroty.

Pri odhaľovaní nových druhov by sme sa mali byť šikovnejší

Aj keď výskumníci každý rok dosiahnu niekoľko tisíc nových objavov, zdá sa, že to stále nie je postačujúce. V súčasnosti je totiž známe, že milióny druhov nemusia prežiť 21. storočie, a práve preto treba zrýchliť tempo. Ak sa tak nestane, v rámci prebiehajúcej krízy biodiverzity bude vydávanie správnych rozhodnutí čoraz ťažšie.

Objav ďalších druhov však negatívne ovplyvňuje aj niečo iné – ľudský faktor. V neposlednom rade sa to týka aj spomínaných opíc, ktoré sú ohrozované najmä lovom. Keby sa teda výskumníci aktívne nevenovali skúmaniu ich teritória, nemuseli sme tento druh vôbec poznať.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

 • Značky: 2024
  Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke? Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke?

  Detská očná škôlka Dúhovka privítala rodičov a deti na dni otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť nazrieť do priestorov očnej škôlky, ambulancií a zažiť atmosféru detského očného centra na vlastnej koži. Rodičia a deti sa zoznámili s našimi špeciálnymi pedagógmi, optometristami,…

 • Značky: 2024
  Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku

  Sieť očných kliník, ambulancií a optík Lexum, vedúci privátny poskytovateľ komplexnej a prémiovej oftalmologickej starostlivosti v Českej republike, významne posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Lexum tak k svojej súčasnej pozícii lídra v Českej republike pridáva ďalšie prvenstvo v podobe…

viac aktualít