Title of ... Description of .. VideoObject

Opica s „ľudskými očami“ prekvapila vedcov

pondelok, 25 apríl 2016 12:20
Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia. Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

V posledných rokoch bolo do zoznamu najpodivnejších a najzáhadnejších objavov v prírodnom svete nájdených hneď niekoľko záhadných stvorení. Od rôznych morských živočíchov sa cez hada požierajúceho slimáky dostávame až k novému druhu opice so smutným výrazom v tvári, kde oči pripomínajú tie ľudské.

Novoobjavené druhy okrem iného poukazujú na to, koľko sa ešte musíme učiť o živote na Zemi. Ohromujúci počet každoročne objavených druhov len potvrdzuje hĺbku ľudskej nevedomosti o biologickej diverzite. Už v roku 2012 bolo totiž v Medzinárodnom ústave pre skúmanie druhov na Arizona State University registrovaných celkovo 18 000 nových objavov. Zároveň sa odhaduje, že na našej planéte stále čaká na svoje odhalenie ďalších desať miliónov druhov, vynímajúc nespočetné množstvo baktérií a mikróbov.

Záhadná opica bola v roku 2012 tretia v rebríčku

(Lesula (Cercopithecus lomamiensis) (Christina Bergey, WikiMedia)

Do prvej desiatky najnezvyčajnejších a najvýnimočnejších tvorov identifikovaných v roku 2012 sa zaradila aj opica Lesula. Ide o plachý druh opice objavený v povodí rieky Lomami na východe Konga. Tvor žije v dažďových pralesoch, pričom za posledných 28 rokov patrí medzi iba dva nové druhy opíc nájdených v Afrike. Objavitelia tohto nevšedného druhu opisujú opicu ako zviera s ružovou tvárou a nápadne veľkými „ľudskými“ očami. Tým naším sa podobajú práve kvôli ich veľkosti a výraznejšiemu vypúleniu. Ostatné druhy opíc majú totiž oči viac „vpadnuté“, ktorými skôr pripomínajú ostatné divoké zvieratá.

Lesula sa však objavila už v roku 2007. Vtedy sa ale vedcom mláďa podobalo na už známy druh, a tak sa objavom ďalej nezapodievali. Druhýkrát opicu objavili iba náhodou, vďaka rodine, ktorá sa jej ujala ako siroty.

Pri odhaľovaní nových druhov by sme sa mali byť šikovnejší

Aj keď výskumníci každý rok dosiahnu niekoľko tisíc nových objavov, zdá sa, že to stále nie je postačujúce. V súčasnosti je totiž známe, že milióny druhov nemusia prežiť 21. storočie, a práve preto treba zrýchliť tempo. Ak sa tak nestane, v rámci prebiehajúcej krízy biodiverzity bude vydávanie správnych rozhodnutí čoraz ťažšie.

Objav ďalších druhov však negatívne ovplyvňuje aj niečo iné – ľudský faktor. V neposlednom rade sa to týka aj spomínaných opíc, ktoré sú ohrozované najmä lovom. Keby sa teda výskumníci aktívne nevenovali skúmaniu ich teritória, nemuseli sme tento druh vôbec poznať.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

 • Značky: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké dôležité je začať riešiť...

 • Značky: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

viac blogov