Title of ... Description of .. VideoObject

Opica s „ľudskými očami“ prekvapila vedcov

pondelok, 25 apríl 2016 12:20
Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia. Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

V posledných rokoch bolo do zoznamu najpodivnejších a najzáhadnejších objavov v prírodnom svete nájdených hneď niekoľko záhadných stvorení. Od rôznych morských živočíchov sa cez hada požierajúceho slimáky dostávame až k novému druhu opice so smutným výrazom v tvári, kde oči pripomínajú tie ľudské.

Novoobjavené druhy okrem iného poukazujú na to, koľko sa ešte musíme učiť o živote na Zemi. Ohromujúci počet každoročne objavených druhov len potvrdzuje hĺbku ľudskej nevedomosti o biologickej diverzite. Už v roku 2012 bolo totiž v Medzinárodnom ústave pre skúmanie druhov na Arizona State University registrovaných celkovo 18 000 nových objavov. Zároveň sa odhaduje, že na našej planéte stále čaká na svoje odhalenie ďalších desať miliónov druhov, vynímajúc nespočetné množstvo baktérií a mikróbov.

Záhadná opica bola v roku 2012 tretia v rebríčku

(Lesula (Cercopithecus lomamiensis) (Christina Bergey, WikiMedia)

Do prvej desiatky najnezvyčajnejších a najvýnimočnejších tvorov identifikovaných v roku 2012 sa zaradila aj opica Lesula. Ide o plachý druh opice objavený v povodí rieky Lomami na východe Konga. Tvor žije v dažďových pralesoch, pričom za posledných 28 rokov patrí medzi iba dva nové druhy opíc nájdených v Afrike. Objavitelia tohto nevšedného druhu opisujú opicu ako zviera s ružovou tvárou a nápadne veľkými „ľudskými“ očami. Tým naším sa podobajú práve kvôli ich veľkosti a výraznejšiemu vypúleniu. Ostatné druhy opíc majú totiž oči viac „vpadnuté“, ktorými skôr pripomínajú ostatné divoké zvieratá.

Lesula sa však objavila už v roku 2007. Vtedy sa ale vedcom mláďa podobalo na už známy druh, a tak sa objavom ďalej nezapodievali. Druhýkrát opicu objavili iba náhodou, vďaka rodine, ktorá sa jej ujala ako siroty.

Pri odhaľovaní nových druhov by sme sa mali byť šikovnejší

Aj keď výskumníci každý rok dosiahnu niekoľko tisíc nových objavov, zdá sa, že to stále nie je postačujúce. V súčasnosti je totiž známe, že milióny druhov nemusia prežiť 21. storočie, a práve preto treba zrýchliť tempo. Ak sa tak nestane, v rámci prebiehajúcej krízy biodiverzity bude vydávanie správnych rozhodnutí čoraz ťažšie.

Objav ďalších druhov však negatívne ovplyvňuje aj niečo iné – ľudský faktor. V neposlednom rade sa to týka aj spomínaných opíc, ktoré sú ohrozované najmä lovom. Keby sa teda výskumníci aktívne nevenovali skúmaniu ich teritória, nemuseli sme tento druh vôbec poznať.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2022
  Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ? Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ?

  Bežné refrakčné vyšetrenie zvykne trvať približne 10 až 15 minút. Za túto dobu väčšinou nie je možné spraviť kvalitné, kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie zraku u nás trvá hodinu, počas ktorej okrem zrakovej ostrosti a klasického „sklíčkovania“ robíme ešte ďalšie prídavné testy, vďaka ktorým vieme...

 • Značky: 2022
  Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice

  CLARUS 500 patrí medzi novú generáciu ultra širokouhlých fundus kamier. Poskytuje vysokokvalitný obraz sietnice snímaný v skutočných farbách a jase, ktoré zabezpečujú detailnú a presnú diagnostiku.

 • Značky: 2022
  Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

  Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 julia hudakova
  Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

  S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú...

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

viac blogov