Title of ... Description of .. VideoObject

S vekom sa zo sveta strácajú farby

utorok, 10 marec 2015 12:12

Ako vidia ľudia, ktorí nevidia farby? Pre ľudí so zdravým zrakom, ktorým v oku nechýbajú žiadne čapíky, je daltonista (farboslepý človek) často záhadou. Prípadov, kedy ľudia vidia svet ako čiernobielu fotografiu, je v skutočnosti veľmi málo, väčšinou sú problém jedna či dve farby. Vedecká štúdia poukazuje na zaujímavý fakt – farbosleposť nesúvisí len s genetikou, ale aj s vekom.

Po 90-tke sú farby problém

Vedci dali 865 účastníkom vo veku 58 – 102 rokov vyplniť dva testy farbosleposti. 40 % z nich malo problém s farbami a aspoň v jednom z nich a 20 % neuspelo ani v jednom. Kým v teste zlyhalo len niekoľko ľudí mladších ako 70 rokov, nad 85 ho nespravila viac ako polovica. Najhoršie dopadli ľudia nad 90 – s farbami mali problém až dve tretiny.  

Modro-žltý problém

Abnormálne videnie farieb postihuje viac ako polovicu ľudí z najstarších vekových skupín. Kým spomedzi osôb mladších ako 70 rokov má problémy len pár ľudí, v neskorších dekádach života počty osôb s abnormálnym farebným videním rapídne stúpajú. Zaujímavé je, že vekom sa zhoršujú problémy relatívne netypickej farbosleposti – takmer 80 % abnormalít sa týkalo zámeny svetlých odtieňov modrej s fialovou alebo žltej so zelenou.

Otestujte sa

Poruchy vnímania farieb sú zradné, lebo na prvý pohľad sa môže zdať, že farby vidíme všetci inak. O farbách existujú rôzne predsudky, typickým príkladom je tvrdenie, že muži nevidia také veľké spektrum farieb ako ženy. Tu však miešame dohromady pomenovanie a videnie – ak muž nevie pomenovať „marhuľovú farbu“, ešte neznamená, že ju nevidí.

Jediným spôsobom, ako sa presvedčiť o citlivosti svojho zraku sú testy farbosleposti. Najznámejší je takzvaný Ishiharov test, ktorým vyšetrujú základnú farbosleposť aj oční lekári. V špecifických prípadoch používajú aj špeciálny prístroj anomaloskop.

Farbosleposť je mužská doména

Medzi faktory, ktoré môžu k zmenám videnia prispievať patrí zmenšenie zreníc, menšia priepustnosť svetla do oka, žltnutie šošovky v oku či zmena citlivosti sietnice. Všetky tieto javy súvisia s procesom starnutia. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže k abnormalitám farebného videnia prispievať je to, že väčšina bežných očných chorôb typických pre vyšší vek spôsobuje anomálie vo videní modrej a žltej farby už v predklinických a skorých štádiách. Patria medzi ne napríklad glaukóm, vekom podmienená makulárna degenerácia a očné ochorenia súvisiace s cukrovkou.

Farbosleposťou trpí oveľa viac mužov (8 %) ako žien (0,4 %). Vo výnimočných prípadoch sa farbosleposť dá korigovať okuliarmi komplementánej farby, častejšie však dochádza k úprave farebného videnia po operáciách niektorých typov sivého zákalu, po ktorých sa zažltnuté videnie vráti do normálu.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom. Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom.

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

 • Značky: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

viac aktualít