UVEA Mediklinik - Tupozrakosť (amblyopia)

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Poradňa

Tupozrakosť (amblyopia)

Ochorenie postihuje približne 2 – 3 percentá svetovej populácie. Definujeme ho ako zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej útlmom nečinnosti oka, kedy mozog dostatočne alebo vôbec nespracováva informácie prichádzajúce z postihnutého oka. Tupozrakosť vzniká najmä v detstve, kedy prebieha vývoj miesta najostrejšieho videnia (makula). Tento stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním na blízko (akomodáciou), čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka. Človek tak stratí aj schopnosť vidieť priestorovo – svet vníma ako 2D obraz.

Cieľom konvenčnej liečby je donútiť pozerať sa cez tupozraké oko

Robí sa to tak, že z videnia vylúčime dobre vidiace oko. To docielime zakrytím pomocou okluzora, ktorý sa upevní na okuliare alebo nalepí priamo cez oko. Použiť môžeme aj náplasť alebo nepriehľadnú kontaktnú šošovku. Zakrývať oko začíname čo najskôr. Po šiestom roku života sa možnosť docieliť lepšie videnie radikálne znižuje. Doba zakrývania oka sa s postupom zlepšovania videnia skracuje. Na začiatku liečby môže byť oko zakryté aj celý deň, ku konci to už býva len okolo jednej hodiny. Prognóza úspešnosti vyliečenia tupozrakosti závisí na včasnom odhalení poruchy a okamžitom začiatku liečby.

Experimentálna liečba pomocou Oculus Rift

Až doteraz sa porucha liečila najčastejšie prelepením zdravého oka, čo u detí dokázalo zlepšiť videnie tupozrakého oka. Príchod 3D okuliarov Oculus Rift však otvoril nové možnosti liečby, pri ktorých dokážeme počítačovými hrami trénovať obe oči súčasne. V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trošku inak posunutý obraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný. Očná klinika UVEA Mediklinik testuje niekoľko počítačových hier, ktoré ľuďom so syndrómom lenivého oka alebo s narušeným vnímaním hĺbky môžu pomôcť ich videnie zlepšiť. Terapia si vyžaduje opakované tréningy s Oculus Riftom.

Aká je prognóza

Prognóza úspešnosti vyliečenia tupozrakosti vždy závisí od včasného odhalenia poruchy a okamžitého začiatku liečby (u detí čím skôr, tým lepšie). Virtuálnu realitu, a teda aj Oculus Rift, plánuje doktor Žiak použiť vďaka pútavým hrám aj u menších detí.

Viac informácii o liečbe tupozrakosti
V prípade ak Vás informácie o možnej liečbe tupozrakosti zaujali, kontaktujte nás cez elektronický formulár alebo nám zavolajte na 043 / 401 2604.

Referencie