UVEA Mediklinik - Zákaly sklovca, mušky

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Zákaly sklovca, mušky

PRE KOHO JE TÁTO METÓDA URČENÁ?
Objavujú sa Vám pred očami drobné pohyblivé nečistoty alebo priesvitné obrazce? Pravdepodobne ide o zákaly sklovca spôsobené zmenou jeho štruktúry. Tieto útvary pripomínajúce poletujúce čiastočky, sa najčastejšie objavujú pri pohľade na bielu plochu, či do svetla. Hoci sú väčšinou neškodné, niektorým pacientom dokážu výrazne znepríjemniť život. Ak nezmiznú samé, pomôcť Vám môže laserová vitreolýza.

V ČOM SPOČÍVA PRINCÍP LASEROVEJ VITREOLÝZY?
Ide o neinvazívny, bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva špeciálnym YAG laserom a slúži na odstránenie menších, priaznivo lokalizovaných zákalov. Laser zákaly čiastočne odparí a rozbije na kúsky, ktoré sa postupne vstrebú. Zákrok sa vykonáva obvykle v stredných úsekoch sklovca, pri menšom počte zákalov. Tie, ktoré sú tesne pri sietnici alebo šošovke, sa laserom neoperujú z dôvodu rizika poškodenia týchto štruktúr.

AKO ZÁKROK PREBIEHA?
Zákrok je bezbolestný a nie je nepríjemný. Oko je najskôr znecitlivené kvapkami a následne sa aplikuje kontaktná stabilizačná šošovka, tá pomáha udržiavať oko otvorené a spomaľuje jeho pohyby. Pacient sa podľa pokynov lekára pozerá do rôznych strán, aby sa mohli odstrániť všetky priaznivo lokalizované zákaly.

viditeľný zákal sklovca pred zákrokom / po zákroku

Lekár počas zákroku zameriava zákaly zaostrovacím lúčom a následne ich laserom odstraňuje. Laserový zásah vytvára zvukový efekt - jemné prasknutie. Počas zákroku vidíte biele svetlo štrbinovej lampy, červené svetlo navádzajúce lúč laseru a záblesky svetla pri vyslaní laserového lúča, ktorý odstraňuje zákaly. Tiež môžete vidieť drobné klesajúce okrúhle častice, ktoré sú v skutočnosti bublinky plynu stúpajúce nahor.

Po zacielení laserového lúča vzniká v ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Tým dosiahneme, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli alebo sa rozbili na menšie a presunuli sa na okraj zorného poľa, kde ich nevidieť. Zákrok trvá 15 až 60 minút a je možné ho vykonať na oboch očiach počas jedného dňa. Vo väčšine prípadov je potrebné laserové ošetrenie na danom oku opakovať viac krát, preto môže liečba zahŕňať niekoľko sedení.

AKÁ JE POOPERAČNÁ STAROSTLIVOSŤ?
Po zákroku môže nastať z dôvodu rozšírenia zrenice, použitia kontaktnej šošovky a špeciálneho gélu rozmazané videnie po dobu 3-4 hodín. Záblesky svetla vysielané laserom počas zákroku a svetlo štrbinovej lampy Vás na určitú dobu oslnia, čo trvá obvykle len niekoľko minút.

Ojedinele môže mať pacient pocit prítomnosti cudzieho telesa v oku a oko môže slziť niekoľko hodín po zákroku. Tento pocit vzniká miernym podráždením oka kontaktnou šošovkou použitou pri zákroku. Po laserovej vitreolýze je nevhodné viesť motorové vozidlo, preto Vám odporúčame doprovod, prípadne Vám vieme túto službu po dohode zabezpečiť. V pooperačnom období obvykle nie je potrebná liečba kvapkami. avšak v prípade pooperačných komplikácií liečbu ordinuje Váš lekár pri kontrole. Pri nekomplikovanom stave nie sú potrebné žiadne obmedzenia.

Animovaný film: Ako vznikajú zákaly sklovca?

Animovaný film: Ako vznikajú zákaly sklovca?

Referencie