UVEA Mediklinik - Vyhladzovanie vrások

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Vyhladzovanie vrások

PRE KOHO JE TENTO ZÁKROK URČENÝ?
V očnom lekárstve sa botulotoxín využíva pri takzvanom esenciálnom blefarospazme. Blefarospazmus sa prejavuje ako nekontrolovateľné žmurkanie až zvieranie očných viečok nezávisle od vôle pacienta. V estetickej medicíne sa používa na redukciu mimických vrások na tvári.

V ČOM SPOČÍVA APLIKÁCIA BOTULOTOXÍNU?
Botulotoxín sa rozriedený fyziologickým roztokom v nízkych dávkach aplikuje tenkou ihlou do svalu. Jeho vplyvom dochádza k dočasnému prerušeniu nervovosvalového prenosu vzruchu, a tým k požadovanému uvoľneniu svalu.

Botulotoxín je čistý prírodný proteín, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum. Napriek tomu, že botulotoxín je vo vysokej dávke jed, v klinicky používaných dávkach je absolútne bezpečný. Používame ho najmä na redukciu vrások v oblasti čela, očí a koreňa nosa.

Výsledkom aplikácie tejto látky je uvoľnený výraz tváre bez výraznejších mimických vrások. Výborne pôsobí na vejárovité vrásky, ktoré vznikajú vo vonkajších očných kútikoch pri úsmeve. Prirodzená mimika je zachovaná, takže aj keď v niektorých partiách tváre vrásky nevieme vytvoriť, nepôsobí to strnulo. Pleť vyzerá mladšie, uvoľnene, vrásky sa stratia. Efekt je vynikajúci najmä u začínajúcich vrások a vrások žien v strednom veku.

AKO ZÁKROK PREBIEHA?
Samotný zákrok je veľmi jednoduchý a krátky, trvá len niekoľko minút. Botulotoxín sa aplikuje špeciálnou tenkou ihlou (inzulínkou), preto vpichy takmer necítiť. Počet vpichov závisí od lokality, do ktorej je botulotoxín aplikovaný. Obvykle sa aplikujú tri až štyri vpichy v každej lokalite, okrem čela, kde je vpichov obvykle päť až sedem.

AKÝ JE POOPERAČNÝ PRIEBEH A STAROSTLIVOSŤ?
Po vpichoch môže niekoľko minút pretrvávať mierne zdurenie či začervenanie, prípadne drobná modrina, ktorá sa dá prekryť korektorom a do niekoľkých dní vymizne. Samotný efekt nastupuje po 48 - 72 hodinách a plne sa rozvinie do 2 - 3 týždňov. Po zákroku je potrebné dodržiavať určité zásady podľa inštrukcií ošetrujúceho lekára.

JE EFEKT ZÁKROKU TRVALÝ?
Dĺžka trvania rozvinutého efektu je individuálna, po prvej aplikácii približne do 3 mesiacov. Po druhej aplikácií môže byť efekt dlhodobejší a pretrvávať aj 6 mesiacov. Opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu predlžuje, preto sa obvykle aplikuje s výnimkou prvého roku 1-2 krát ročne.

Referencie