UVEA Mediklinik - Operácia viečok - blefaroplastika

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Operácia viečok - blefaroplastika

ČO JE TO BLEFAROPLASTIKA?
Operácia viečok, odborne aj operácia mihalníc je jednou z najčastejších operácií v estetickej a plastickej chirurgii. Ide o odstránenie nadbytku kože horných alebo dolných mihalníc, v niektorých prípadoch spolu s tukovými vankúšikmi a časťou voľného svalu, vytvárajúceho na dolných mihalniciach záhyby.

Horné mihalnice začínajú obyčajne ovísať v tretej dekáde života, avšak už v mladosti sa môžu objaviť nadmerné uloženia tuku na horných aj dolných mihalniciach, ktoré vydúvajú mihalnice a spôsobujú starší a smutnejší vzhľad. Tieto zmeny zmierňuje alebo odstraňuje operácia mihalníc - tzv. blefaroplastika.

PRE KOHO JE ZÁKROK URČENÝ?
Operácia mihalníc je vhodná pre ženy aj mužov. Podstupujú ju všetky vekové kategórie. Pri dodržaní správneho technického postupu a pri detailnom prevedení zákrok osvieži a omladí celú tvár. Príznaky vznikajú pomaly, s pribúdajúcim vekom pacienta. Výsledný efekt zákroku vydrží asi 7 – 12 rokov. Operácia sa dá opakovať, ale nie je dobré ju robiť u jedného pacienta viac než dvakrát.

ČO VÁS ČAKÁ PRED ZÁKROKOM?
U zdravého človeka si operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu ani vyšetrenie. Štrnásť dní pred zákrokom nie je dobré užívať lieky ovplyvňujúce krvnú zrážanlivosť (Acylpyrin, Anopyrin...). Ak takúto liečbu užívate, je nutná konzultácia s internistom.

Menej vhodné je operovať v dobe 3 dni pred a po začiatku menštruácie. Ráno pred zákrokom sa môžete najesť a užiť svoje lieky ako obvykle. Nemali by ste trpieť akútnym ochorením (viróza, zvýšená teplota).

AKO OPERÁCIA PREBIEHA?
Zákrok sa vykonáva na operačnej sále pri lokálnom znecitlivení injekciou podanou podkožne. Okrem podania tejto injekcie je zákrok nebolestivý. Trvá 1 až 2 hodiny. Podstatou zákroku je odstránenie kožného nadbytku na mihalniciach a v odôvodnených prípadoch aj odstránenie tukových teliesok. Jazvy sú v záhybe kože nad hornou mihalnicou a tesne pod líniou rias na dolnej mihalnici.

Pri otvorených očiach je jazva po operácii horných viečok ukrytá v kožnom záhybe a je prakticky neviditeľná. Po zákroku je nutné zabezpečiť si odvoz, s čím Vám vieme v prípade potreby pomôcť. Približne tri hodiny po zákroku odchádzate poučený o pooperačnej starostlivosti do domáceho ošetrenia.

AKÝ JE POOPERAČNÝ PRIEBEH A STAROSTLIVOSŤ?
Miesta rezov budete mať pri odchode z ambulancie prelepené cca polcentimetrovými pásikmi (stripmi), takže budete normálne vidieť. Stehy vyberáme obvykle o 8-10 dní. Do vybratia stehov je vhodné obmedziť kontakt mihalníc s vodou. Po operácii sa takmer vždy vytvorí opuch a modriny, ktoré sa dajú čiastočne kryť mejkapom. Do 14 dní vyzerajú oči celkom prirodzene a stav je možné prirovnať k podráždeniu oka.

Operácia je minimálne zaťažujúca, lieky proti bolesti pacienti užívajú skôr výnimočne. Ako prevencia modrín-hematómov, opuchov a pre hladký priebeh hojenia je veľmi dôležitý kľud a to najmä v prvých pooperačných hodinách. Po operácii si preto naplánujte 48 hodín odpočinku s očami väčšinu času zavretými. V prípade, že si môžete dovoliť ísť do práce s modrinami, je to možné na 5. pooperačný deň (s ťažkosťami 3. pooperačný deň). Inak je potrebné počítať so spoločenským obmedzením 14 dní vzhľadom k hematómom.

Proces hojenia a rekonvalescencie je individuálny a môže sa v niektorých prípadoch vymykať z vyššie popísanému procesu. Výsledok záleží nielen od techniky a zručnosti operatéra, ale veľkú úlohu hrá aj individuálna schopnosť hojenia, prístup a zodpovednosť pacienta k pooperačnej starostlivosti pri dodržiavaní odporučeného postupu.

Referencie