UVEA Mediklinik - Operácia sivého zákalu

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Operácia sivého zákalu

ČO JE TO SIVÝ ZÁKAL?
Sivý zákal (katarakta) je zakalenie šošovky oka, ktorá sa stáva menej priehľadná a bráni prechodu lúčov svetla na sietnicu, čím dochádza k poklesu zrakovej ostrosti. Zhoršovanie katarakty je individuálne, väčšinou dochádza k postupnému poklesu ostrosti zraku v priebehu mesiacov až rokov.

Sivý zákal najčastejšie súvisí so starnutím. Určitý vplyv môže mať cukrovka, fajčenie, dedičné predpoklady či dlhodobé užívanie niektorých liekov. V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky, kvapky či špeciálne okuliare, ktoré by mohli vzniknutý zákal odstrániť a videnie zlepšiť. Jedinou možnosťou obnovy videnia je operačný zákrok.

V ČOM SPOČÍVA PRINCÍP OPERÁCIE?
Keďže táto metóda spočíva vo výmene prirodzenej šošovky za umelú vnútroočnú šošovku, zabezpečí Vám tento zákrok okrem odstránenia sivého zákalu aj komfortné videnie na diaľku alebo aj na blízko. Operáciou sa zároveň znižuje alebo eliminuje potreba nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek.

Umelá očná šošovka je pacientovi vyrobená na mieru. Chirurg odporučí tú najvhodnejšiu pre individuálne potreby pacienta (videnie na blízko, na diaľku i na strednú vzdialenosť). Šošovky sú implantované na trvalo, vyrábajú sa z najkvalitnejších materiálov, ktoré nie sú ovplyvniteľné zmenami súvisiacimi s vekom a nie je ich v oku cítiť. Preto Vám zaistia dlhodobú priehľadnosť a stabilitu šošovky.

AKO ZÁKROK PREBIEHA?
Operačný výkon sa vykonáva ambulantne, čo znamená, že v deň vykonania operácie odchádzate domov. Pre prípad, že by si Váš zdravotný stav vyžadoval potrebu hospitalizácie, naša klinika je vybavená aj lôžkovým oddelením. Pred zákrokom Vám ešte spravíme kontrolné merania, po skončení ktorých Vám bude kvapkané lokálne anestetikum pre zabezpečenie absolútne bezbolestného priebehu zákroku a kvapky na rozšírenie zreničiek.

Operačný výkon sa vykonáva v ležiacej polohe. Prirodzená šošovka sa odstráni technikou tzv. fakoemulzifikácie, kedy sa zavedie špeciálna ultrazvuková sonda do oka malým niekoľkomilimetrovým rezom a následne sa hmoty šošovky odsajú. Do pôvodného púzdra sa vloží umelá vnútroočná šošovka, ktorá nahradí dioptrickú silu prirodzenej šošovky a zároveň koriguje Vašu refrakčnú chybu.

Zákrok trvá cca 15 minút a je úplne bezbolestný. Subjektívne môžete pociťovať mierny tlak na oko a budete vnímať svetlo operačného mikroskopu. Váš lekár Vám počas operácie vysvetlí všetko, čo v tej chvíli potrebujete vedieť, takže budete mať svoj stav neustále pod kontrolou. Operáciu sivého zákalu odporúčame vykonať s asistenciou FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA, vďaka ktorému je časť operácie vykonaná extrémne presne. To Vám zabezpečí šetrnejší, bezpečnejší a precíznejší výsledok operácie.

Operácia sivého zákalu femtosekundovým laserom

d
Operácia sivého zákalu femtosekundovým laserom

AKÝ JE POOPERAČNÝ PRIEBEH A STAROSTLIVOSŤ?
Po zákroku je dôležité riadiť sa pooperačnými pokynmi ošetrujúceho lekára a starostlivo sa zúčastňovať plánovaných kontrol. Prvú pooperačnú kontrolu u nás absolvujete hneď na druhý deň. Niekoľko dní po zákroku je vhodné dodržiavať kľudový režim a vyvarovať sa ťažkej fyzickej aktivity.

Niekoľko týždňov po zákroku si budete aplikovať lekárom odporučené očné kvapky a masť. Po operácii môže byť oko niekoľko dní mierne citlivé a svetloplaché. Vtedy je vhodné nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom. Najlepšie Vám poradí očný optik a optometrista v našej očnej optike.

ZA AKO DLHO SA MOJ ZRAK STABILIZUJE?
Väčšina pacientov hlási okamžité zlepšenie videnia bezprostredne po operácií a počiatočné zotavenie, kedy sa môžu vrátiť ku každodenným činnostiam, trvá obvykle 1 – 2 dni. Konečný efekt sa dostaví do niekoľkých týždňov, počas ktorých sa Vaše oči ešte stále liečia. Definitívne zlepšenie sa dosahuje až po operácií oboch očí, kedy oči kvalitne spolupracujú.

Referencie