UVEA Mediklinik - Pars plana vitrektómia

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Pars plana vitrektómia

PRE KOHO JE TÁTO OPERÁCIA URČENÁ?
Pars plana vitrektómia (PPV) je operačný výkon, ktorý sa používa pri liečbe chorôb sklovca a sietnice. Medzi základné indikácie k operácii patria:

Ochorenia sklovca: dlhotrvajúce, husté zákaly sklovca (najčastejšie u diabetikov), zakrvácanie do sklovca, zápalové procesy, cudzie telesá v sklovci, závažné zmeny sklovca u nedonosených detí.

Ochorenia sietnice: odlúpenie sietnice, stavy po úrazoch, zmeny na sietnici pri cukrovke - proliferatívna diabetická retinopatia, ochorenia makuly - makulárna diera, epimakulárna membrána.

V ČOM SPOČÍVA OPERAČNÁ TECHNIKA PPV?
PPV je špičkový a šetrný operačný výkon. Využíva sa po vyčerpaní všetkých konzervatívnych postupov. Cieľom je zlepšenie zrakovej funkcie, prípadne jej zachovanie. Pomocou PPV sa odstraňuje zmenený, napr. zakrvácaný sklovec (napríklad pri diabetickej retinopatii) alebo sklovec podieľajúci sa na vzniku odlúpenia sietnice.

Podľa nálezu sú ošetrené postihnuté miesta sietnice. Sklovec je nahradený ringerovým roztokom alebo špeciálnymi prostriedkami (silikónový olej, expanzný plyn). O použitej náhrade rozhoduje operatér.

AKO ZÁKROK PREBIEHA?
Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, ktorej výhodou je nielen menšia záťaž pre organizmus, ale aj možnosť komunikácie lekára s pacientom počas a po operácii. Operatér vstupuje do oka cez tri mikro vstupy (porty) a pracuje s jemnými operačnými nástrojmi. Veľkosť vstupov si obvykle nevyžaduje stehy, preto je hojenie rýchlejšie. V určitých prípadoch sa dá sietnica operovať aj takzvaným vonkajším prístupom. Vtedy sa na bielko oka našíva penová plomba, ktorá spôsobí v oku znovupriloženie sietnice. Navodeným premrazením sa sietnica ďalej zafixuje.

Ak je príčinou odlúpenia sietnice trhlina lokalizovaná v hornej časti oka, môže sa na jej znovupriloženie využiť aj aplikácia plynu do vnútra oka. Ten svojím tlakom trhlinu pritlačí ku spodine. Premrazením tohto miesta dosiahneme, že aj po vstrebaní plynu sietnica ostáva fixovaná na mieste. Samotná operácia PPV trvá 30 až 90 min podľa rozsahu postihnutia sklovca a sietnice. Celkovo však strávite v deň operácie na našej klinike 3-4 hodiny.

AKÝ JE POOPERAČNÝ PRIEBEH A STAROSTLIVOSŤ?
Operované oko budete mať prekryté sterilným krytím do prvej kontroly, ktorá bude nasledujúci deň. Asi po pol hodine po zákroku môžete odísť domov, odporúčame Vám však doprovod s odvozom. Prípadne Vám vieme po dohode túto službu zabezpečiť. Tiež Vám odporúčame, aby ste prvé dni po zákroku ostali doma, dodržiavali pokojový režim a vylúčili namáhanie očí.

V deň prvej kontroly Vás lekár na základe lokálneho nálezu a operačnej diagnózy poučí o následnej pooperačnej starostlivosti. Vo všeobecnosti doba liečenia trvá približne jeden mesiac, pri zložitejších stavoch (napr. odlúpenie sietnice) aj dlhšie.

Referencie