UVEA Mediklinik - Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet!

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet! Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet!
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet!

Nie každý si dokáže zvyknúť na svoj obraz v zrkadle, keď vidí nepekne ovísajúce horné viečka. Útechou mu nie je ani to, že k pribúdajúcemu veku jednoducho patria. Kým pre jedného je to otázka estetiky, druhý za tým vidí ďaleko väčšie obmedzenia. Viete si predstaviť, že by vám ovísajúce viečka zobrali viac ako len mladistvý vzhľad? Taký bol aj prípad pani Boženy, ktorá sa rozhodla na našej klinike podstúpiť blefaroplastiku horných mihalníc.

„Už som takmer nič nevidela. Nedokázala som sa vôbec pozerať hore, bolo to neznesiteľné. Tak veľmi ma padnuté viečka obmedzovali, že som začala zvažovať operáciu,“ spomína na ťažkosti z čias pred zákrokom 70-ročná dôchodkyňa a opisuje náročnú cestu, ktorá ju napokon doviedla až na očnú kliniku UVEA Mediklinik: „Spočiatku boli problémom peniaze, no neskôr sa pridružilo ochorenie, ktoré si vyžadovalo náročnú liečbu a operácia viečok musela počkať. Keď už som dostala povolenie od svojej ošetrujúcej lekárky, snažila som sa nájsť cenovo najprijateľnejšiu alternatívu, ktorú by som si mohla z dôchodku dovoliť. V nemocnici ma však odbili, a keď som sa bola informovať v mojej zdravotnej poisťovni, tvrdili mi presný opak. Nemala som už ale chuť vracať sa do nemocnice a stretnúť sa opätovne s neochotou personálu. Napokon som sa rozhodla pre súkromnú kliniku, a aj keď som si musela zákrok zaplatiť, neľutujem. Veď ma to v konečnom dôsledku nestálo ani zďaleka toľko, koľko som pôvodne počítala a život sa mi vďaka operácií výrazne zlepšil.“

Vedeli ste že mihalnica nie je riasa? Mihalnica alebo viečko je pohyblivý kožný kryt na oku. Je to miesto, kde si ženy nanášajú očné tiene a často sa nesprávne používa na pomenovanie rias.

Operačný zákrok ako z učebnice

Problémy s ovísajúcimi viečkami mala pani Božene vyriešiť bežný operačný zákrok, tzv. blefaroplastika. „Ide o odstránenie nadbytku kože horných alebo dolných mihalníc, v niektorých prípadoch spolu s tukovými vankúšikmi a časťou voľného svalu, vytvárajúceho na dolných mihalniciach záhyby. Blefaroplastika je pritom jedným z najčastejšie vykonávaných zákrokov v estetickej a plastickej chirurgii,“ vysvetľuje MUDr. Miroslava Budinská. Podstupujú ho ženy, ale aj muži rôznych vekových kategórií. Pokiaľ sa operácia vykoná technicky správne a detailne, osvieži a omladí celú tvár pacienta. Výsledný efekt vydrží asi 7 až 12 rokov. „Pacienti sa nemusia obávať nevzhľadných jaziev po operácii. Tie zostávajú ukryté v záhybe kože nad hornou mihalnicou a tesne pod líniou rias na dolnej mihalnici. Pri otvorených očiach sú jazvy prakticky neviditeľné,“ hovorí lekárka.

Blefaroplastika sa vykonáva na operačnej sále v  lokálnej anestézii, teda znecitlivením mihalníc podkožne podanou injekciou. Následne je už zákrok úplne bezbolestný a trvá približne hodinu až dve. „Z operácie som obavy vôbec nemala, keďže ma všetci upokojovali, že to nebude nič strašné. Jediná dosť nepríjemná časť bola umŕtvovanie viečok, inak prebehlo všetko bez problémov. Dokonca som celú noc po operácii prespala, skrátka žiadne bolesti, akoby som ani nebola na zákroku,“ usmieva sa pani ....

Prečítajte si viac o operácii očných viečok

Po tomto type zákroku treba počítať s istými obmedzeniami. Aj keď vás asi tri hodiny po ňom pustíme domov s prelepenými miestami rezov, teda vidieť budete normálne, je potrebné dodržiavať kľudový režim, a to najmä v prvých hodinách po operácii. Rany sa vám tak budú ľahšie hojiť a minimalizujete tým prípadne modriny či opuchy. „Návrat do práce odporúčame pacientom najskôr na 5. pooperačný deň, pričom treba počítať s viditeľnými modrinami. Pokiaľ si nemôžu dovoliť zotrvať týždeň po zákroku doma, aj keď s ťažkosťami, no môžu sa vrátiť k svojim pracovným povinnostiam aj na 3. pooperačný deň. Pacient by si však mal bezpodmienečne vyhradiť najbližších 48 hodín po zákroku na odpočinok prevažne so zavretými očami,“ upozorňuje MUDr. Miroslava Budinská a dodáva: „Stehy sa vyberajú o 6 až 7 dní. Do mesiaca od zákroku by už mali oči vyzerať prirodzene.“ Operácia pani Boženy prebehla aj v tomto smere priam ukážkovo. Podľa dohody so svojou lekárkou prišla na vyberanie stehov, a keďže bolo všetko v úplnom poriadku, ďalšie vyšetrenia už potrebné neboli. Nemusela používať žiadne špeciálne prípravky, dokonca aj slnečné okuliare si zvykla prvé dva dni po zákroku nasadiť, len keď sa chystala von medzi ľudí, aby sa vyhla zbytočným otázkam.

Vďaka operácií vidí svet ako kedysi

„Pred zákrokom som nevidela takmer nič. Keď som si chcela niečo prečítať, musela som si dať okuliare. Dnes je všetkému koniec. Po okuliaroch siahnem, len ak potrebujem prečítať naozaj malé písmenká, inak to bez problémov zvládam aj bez nich. Som veľmi rada, že sa konečne môžem pozerať kam len chcem a všetko vidím bez toho, aby ma moje viečka obmedzovali. Ba čo viac, úžasne sa počúva, keď mi známi vravia, že toto som ja a takto si ma pamätajú. Operácia viečok mi zmenila život a každému, kto čo i len trochu váha, môžem povedať jediné, že to skutočne stojí za to,“ dodáva.

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár a my vás budeme kontaktovať.

Súvisiace články

 • Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry!

  Okuliare dokážu občas človeku poriadne strpčiť život. Nejeden pacient preto uvažuje nad laserovou operáciou očí, vďaka ktorej by sa už nemusel obmedzovať. Chyby oka sú ale rôzne a vyžadujú tak aj riešenia na mieru. Dokonca ani pacienti s neštandardnými poruchami zraku či príliš vysokými dioptriami sa nemusia zmieriť s nosením okuliarov. Sme radi, že naša klinika pomáha meniť životy pacientov k lepšiemu, tak ako tomu bolo aj v prípade pána Matúša.

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Zbavíme vás okuliarov, no nie tých ružových!

  Máte už dosť starostí s nosením okuliarov a chcete sa s nimi nadobro rozlúčiť? Riešením by mohla byť laserová operácia očí. Nestačí však len ráno vstať a rozhodnúť sa pre takýto zákrok. Okrem toho, že musíte spĺňať isté kritéria, mali by ste o operácii očí aj čo to vedieť. Zdravie nie je niečo, čo si vyberiete z regálu v obchode alebo kúpite v zľave na internete. Ak Vám záleží na Vašom zraku, mali by ste investovať viac ako len svoje peniaze. Martinská očná klinika UVEA Mediklinik Vám ponúka profesionálne poradenstvo a riešenie na mieru.

 • Nina Csonková: po laserovej operácii mám nový pohľad na svet

  Profesionálna športovkyňa Nina Csonková sa venuje kanoistike už dlhé roky. Možnosť odložiť okuliare a šošovky bol ideálny spôsob ako využiť túto vášeň naplno. Rozhodla sa preto podstúpiť operáciu LASIK na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine.

 • Tím očnej kliniky UVEA sa o vás postará včas

  Tím, ktorý vás nenechá čakať. V očnom centre UVEA Mediklinik sa o pacientov starajú renomovaní odborníci. Vďaka skorému termínu vyšetrenia vieme v prípade očných ochorení zakročiť včas a predísť tak zhoršeniu zdravotného stavu. Koncom októbra 2013 schválil parlament Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá má zamedziť lekárom využívať možnosti prednostného vyšetrenia pacientov vo svoj prospech. Od nového roka by sa tak malo zamedziť hádkam pacientov o tom, kto prišiel skôr a kto je u lekára na rade. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora však môže novela spôsobiť to, že v niektorých ambulanciách budú pacienti čakať dlhšie ako doteraz. Je teda otázne nakoľko pozitívnu zmenu novela prinesie a či prednostné objednávanie predsa len malo svoje opodstatnenie.