UVEA Mediklinik - Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry!

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry! Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry!
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry!

Okuliare dokážu občas človeku poriadne strpčiť život. Nejeden pacient preto uvažuje nad laserovou operáciou očí, vďaka ktorej by sa už nemusel obmedzovať. Chyby oka sú ale rôzne a vyžadujú tak aj riešenia na mieru. Dokonca ani pacienti s neštandardnými poruchami zraku či príliš vysokými dioptriami sa nemusia zmieriť s nosením okuliarov. Sme radi, že naša klinika pomáha meniť životy pacientov k lepšiemu, tak ako tomu bolo aj v prípade pána Matúša.

Na ľavom oku dioptrie -14, na pravom -12 a aby toho nebolo málo, aj astigmatizmus. Nečudo, že pán Matúš bez okuliarov videl sotva na jeden meter. „Nemohol som hrávať futbal. S okuliarmi to bol dosť veľký hazard, no bez nich som nevidel takmer nič. Nehovoriac o návšteve kúpaliska. V takýchto prípadoch som zvykol používať šošovky, ale aj tie boli asi o 4 dioptrie nižšie, keďže v tak vysokých dioptriách, aké som potreboval, sa kontaktné šošovky jednoducho nevyrábali,“ spomína na časy, keď ešte nosil okuliare. Bol rozhodnutý riešiť svoj problém so zrakom, a tak si hľadal informácie o operačných zákrokoch na internete, až natrafil na očnú kliniku UVEA Mediklinik. „Pán Matúš prišiel na našu kliniku s konkrétnym riešením svojho problému, a to implantovaním šošovky pre pacientov s astigmatizmom. Po dôkladných vyšetreniach som však usúdil, že je vhodným kandidátom skôr na implantáciu fakickej, teda dioptrickej šošovky, ktorá bola zároveň lacnejším riešením,“ hovorí MUDr. Peter Žiak, PhD. „Po necelých troch mesiacoch od zákroku sme pacientovi ešte pomocou laserovej operácie LASEK dokorigovali dioptrie a astigmatizmus,“ dodáva.

Operácia bola jasnou voľbou

„Mal som obavy asi ako každý pacient pred zákrokom. Hlavou vám behá množstvo otázok. Aké to bude, keď mi pôjdu skalpelom do oka? Čo ak sa operácia nepodarí a prídem o zrak úplne? Aj to bol dôvod, prečo som strávil množstvo času čítaním referencií na internete. Negatívne ohlasy som vôbec nenašiel, práve naopak, všetci si zákrok pochvaľovali. Nebol teda dôvod váhať,“ opisuje svoje pocity pred zákrokom pán Matúš.

Keď už bolo rozhodnuté, obavy vystriedalo veľké očakávanie. Po operácii konečne uvidí svet aj bez okuliarov a bude sa môcť naplno venovať tomu, čo má rád. „Pred samotným zákrokom sa dostavila tréma a stres, no lekárom som plne dôveroval. Napokon to nebolo nič strašné. Pravé oko mi zoperovali za pár minút a po asi 5 až 10-minútovej prestávke aj to ľavé, “ opisuje priebeh zákroku.

Zotavovanie po operácii prinieslo aj pár nepríjemných momentov, no ako hovorí pán Matúš, všetko sa to dalo zvládnuť a výsledok stál určite za to. „Večer po operácii prišla nevoľnosť, vraj mohla byť spôsobená vnútroočným tlakom. Takže som mal za sebou pomerne náročný deň. Ďalšou nepríjemnosťou bol opuch rohovky na ľavom oku, ktorý pretrvával ešte niekoľko dní,“ vysvetľuje.

Z úspešnej operácie pravého oka sa tešil už na druhý deň. Na to ľavé si ešte musel počkať asi 2 týždne kvôli podráždenej a opuchnutej rohovke, dôsledkom čoho bolo neostré, akoby zahmlené videnie. Predpísané kvapky a masť mu však pomohli preklenúť toto obdobie a uľaviť od nepríjemných pooperačných pocitov. „Operácia očí je bezpochyby zásahom do ich fungovania, a tak ako po akomkoľvek inom operačnom zákroku aj oko potrebuje svoj čas na zotavenie. U každého pacienta prebieha rekonvalescencia inak. Závisí to nielen od zvoleného typu operačného zákroku, ale tiež od organizmu ako takého. Nie je ničím ojedinelým, ak pacient pociťuje rezanie, slzenie alebo má pocit suchého oka. Niekoľko dní môže byť oko dokonca mierne citlivé a svetloplaché. Toto všetko ale vieme zmierniť napríklad kvapkami, masťami, či nosením ochrannej kontaktnej šošovky,“ vysvetľuje MUDr. Žiak, PhD. a dodáva: „Dôležité je, aby pacienti dodržiavali pooperačné pokyny svojho lekára a konzultovali s ním prípadne nepríjemnosti, ktoré po zákroku nastanú.“

Vychutnáva si život bez obmedzení

„Dnes už nepotrebujem okuliare. Je to úžasný pocit, pretože sa konečne nemusím obmedzovať a cítim sa atraktívnejšie,“ usmieva sa a dodáva: „Každému, kto uvažuje nad operáciou očí, môžem odporučiť len jediné – aby do toho šiel. Vôbec nepochybujem o tom, že to stálo za tie peniaze a nedá sa ani slovami opísať, ako veľmi mi tento zákrok zmenil život.“

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár a my vás budeme kontaktovať.

Súvisiace články

 • Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet!

  Nie každý si dokáže zvyknúť na svoj obraz v zrkadle, keď vidí nepekne ovísajúce horné viečka. Útechou mu nie je ani to, že k pribúdajúcemu veku jednoducho patria. Kým pre jedného je to otázka estetiky, druhý za tým vidí ďaleko väčšie obmedzenia. Viete si predstaviť, že by vám ovísajúce viečka zobrali viac ako len mladistvý vzhľad? Taký bol aj prípad pani Boženy, ktorá sa rozhodla na našej klinike podstúpiť blefaroplastiku horných mihalníc.

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Zbavíme vás okuliarov, no nie tých ružových!

  Máte už dosť starostí s nosením okuliarov a chcete sa s nimi nadobro rozlúčiť? Riešením by mohla byť laserová operácia očí. Nestačí však len ráno vstať a rozhodnúť sa pre takýto zákrok. Okrem toho, že musíte spĺňať isté kritéria, mali by ste o operácii očí aj čo to vedieť. Zdravie nie je niečo, čo si vyberiete z regálu v obchode alebo kúpite v zľave na internete. Ak Vám záleží na Vašom zraku, mali by ste investovať viac ako len svoje peniaze. Martinská očná klinika UVEA Mediklinik Vám ponúka profesionálne poradenstvo a riešenie na mieru.

 • Nina Csonková: po laserovej operácii mám nový pohľad na svet

  Profesionálna športovkyňa Nina Csonková sa venuje kanoistike už dlhé roky. Možnosť odložiť okuliare a šošovky bol ideálny spôsob ako využiť túto vášeň naplno. Rozhodla sa preto podstúpiť operáciu LASIK na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine.

 • Tím očnej kliniky UVEA sa o vás postará včas

  Tím, ktorý vás nenechá čakať. V očnom centre UVEA Mediklinik sa o pacientov starajú renomovaní odborníci. Vďaka skorému termínu vyšetrenia vieme v prípade očných ochorení zakročiť včas a predísť tak zhoršeniu zdravotného stavu. Koncom októbra 2013 schválil parlament Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá má zamedziť lekárom využívať možnosti prednostného vyšetrenia pacientov vo svoj prospech. Od nového roka by sa tak malo zamedziť hádkam pacientov o tom, kto prišiel skôr a kto je u lekára na rade. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora však môže novela spôsobiť to, že v niektorých ambulanciách budú pacienti čakať dlhšie ako doteraz. Je teda otázne nakoľko pozitívnu zmenu novela prinesie a či prednostné objednávanie predsa len malo svoje opodstatnenie.