UVEA Mediklinik - Naše vedecké poznatky o liečbe tupozrakosti pomocou virtuálnej reality si všimli v zahraničí

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Naše vedecké poznatky o liečbe tupozrakosti pomocou virtuálnej reality si všimli v zahraničí Naše vedecké poznatky o liečbe tupozrakosti pomocou virtuálnej reality si všimli v zahraničí
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Naše vedecké poznatky o liečbe tupozrakosti pomocou virtuálnej reality si všimli v zahraničí

Tupozrakosť (amblyopia) u dospelých bola ešte donedávna považovaná za neliečiteľnú. Na klinike UVEA sme sa však presvedčili o opaku. Vďaka experimentovaniu s virtuálnou realitou sme sa aj pri liečbe lenivého oka dočkali prvého ovocia. Výsledky našej práce nezostali bez povšimnutia ani v zahraničí.

Odborníci z UVEA Mediklinik a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine ako prví publikovali svoje vedecké poznatky o tom, že táto liečba funguje. Ich vedeckú prácu uznal a zverejnil prestížny odborný oftalmologický magazín BMC Ophthalmology. Je to významný pokrok v liečbe lenivého oka a vďaka tejto publikácii sa dostal do povedomia aj za hranicami. „Klinika UVEA v Martine na severe Slovenska testuje metódu, ktorá používa na liečbu lenivého oka 3D okuliare a počítačové hry,“ uviedla medzinárodná tlačová agentúra Reuters.

Prečítajte si celý článok alebo video reportáž tlačovej agentúry Reuters. 

Zaujímavý rozhovor s našimi lekármi pripravil aj Denník N.

Príčinou lenivého oka býva najčastejšie vyššia ďalekozrakosť jedného alebo oboch očí. Pri zaostrovaní na blízko dochádza zároveň k škúleniu a aby mozog zabránil dvojitému videniu, jednoducho vypne informácie prichádzajúce zo slabšieho oka. Takíto pacienti vidia svet len ako 2D obraz. Tupozrakosť sa vyvíja od narodenia a zdalo sa, že je riešiteľná len do dovŕšenia 7. roku života.

Konvenčná liečba vs. virtuálna realita

Štandardná liečba spočíva v prekrytí zdravého oka, ktoré oddychuje, zatiaľ čo sa slabšie oko trénuje. Táto metóda najlepšie funguje u detí mladších ako 7 rokov, pričom porucha býva zväčša diagnostikovaná neskôr. „Dospelí pacienti s amblyopiou nemali doposiaľ žiadne možnosti liečby,“ uviedol pre magazín Reuters MUDr. Anders Rustand Holm a dodal: „Môžeme pacientom zlepšiť zrak tým, že donútime lenivé oko spolupracovať so zdravým. Musíme však použiť obe oči na hranie a trénovať ich, aby spolupracovali.“ 

Liečba virtuálnou realitou je veľmi zábavná. Pacient si pri nej nasadí špeciálne okuliare a v 3D svete hrá hru. Na klinike UVEA využívame pre tento účel okuliare Oculus Rift a softvér vyvinutý spoločnosťou Vivid Vision v USA. Pacientovi sa pri hre zobrazujú dva oddelené, ale vizuálne príbuzné obrazy. Tupozraké oko dostáva obraz s veľkým kontrastom, zdravé oko zase obraz s nižším jasom a kontrastom, čím sa vnímavosť očí akoby vyrovná. Virtuálna realita umožňuje pustiť do jedného oka napríklad bublinu a do druhého iba perifériu. Tým sa docieli, aby lenivé oko trénovalo a zároveň sa snažilo spolupracovať, čo sa v prípade štandardnej liečby nedeje. Ak chce pacient vyhrať, musí pri hre zapájať obe oči a na konci každej hry si môže pozrieť, aké pokroky urobil od svojho posledného sedenia. 

Od roku 2015 sa do testovania liečby tupozrakosti pomocou virtuálnej reality zapojilo približne 300 ľudí z rôznych krajín, vrátane našich pacientov. Výsledky sú rôzne, no niektorí pacienti dosahujú celkom pekné pokroky, čo nás ženie vpred. „Je úžasné vidieť dospelých ľudí, ktorým sme po ôsmich sedeniach dokázali zlepšiť videnie v priemere o takmer dva riadky, aj napriek tomu, že im lekári celý život tvrdili, ako s ich tupozrakosťou nikto nikdy nič neurobí. Mali sme dokonca prípady zlepšenia o 4 až 5 riadkov,“ neskrýva nadšenie z výsledkov MUDr. Pete Žiak, PhD.

Viac o novinkách v liečbe tupozrakosti vo virtuálnej realite sa dočítate v blogu MUDr. Žiaka.  

Sme tu pre vás a nepoľavujeme!

Očná klinika UVEA Mediklinik ponúka svojim pacientom komplexnú starostlivosť o oči už od roku 2012. Neustále rozvíjame naše Centrum pre liečbu tupozrakosti, ktoré je prvé a jediné svojho druhu v strednej Európe. Okrem konvenčného cvičenia sa tu venujeme tiež liečbe vo virtuálnej realite a neustále sa snažíme prinášať nové možnosti, ktoré by mohli zlepšiť kvalitu zraku našich pacientov. Prvé výsledky našej práce s virtuálnou realitou určite nie sú tými poslednými a už teraz sa pohrávame s myšlienkou ďalšej štúdie, ktorá by zahŕňala aj kontrolnú skupinu a sledovala pacientov dlhodobo.

Súvisiace články

 • Vylepšili sme centrum pre liečbu tupozrakosti

  Martinská očná klinika UVEA Mediklinik opäť doplnila nové vybavenie pre prvé špecializované centrum pre liečbu tupozrakosti v strednej Európe. Odborníci v ňom okrem konvenčnej liečby využívajú aj liečbu pomocou virtuálnej reality, ktorá predstavuje nádej na zlepšenie videnia aj pre dospelých pacientov.

 • Tupozrakosť detí liečime elegantne

  Na detičky s prelepeným sklom na okuliaroch je vždy trocha smutný pohľad. Nehovoriac o tom, že detská škodoradosť nepozná zľutovanie – okuliarnikmi sú aj deti s obyčajnými okuliarmi, nieto ešte deti s okluzorom. Tak sa totiž prelepené sklo pred zdravým okom nazýva. Slúži na to, aby sa druhé, takzvané tupozraké oko muselo viac snažiť a začalo lepšie vidieť. V súčasnosti už deti nemusíme trápiť, liečenie tupozrakosti dnes prebieha oveľa elegantnejšie.

 • Virtuálna realita funguje: prvé výsledky liečby tupozrakosti na Slovensku

  Očná klinika UVEA Mediklinik v Martine od marca 2015 testuje novú revolučnú liečbu tupozrakosti založenú na využití špeciálnych 3D okuliarov Oculus Rift a počítačovej hry Diplopia. Experiment má vynikajúce výsledky: 60 % pacientov dosiahlo po ukončení liečby zlepšenie videnia.

 • Nové možnosti liečby tupozrakosti

  Tupozrakosť (amblyopia), alebo tzv. lenivé oko, bude vďaka virtuálnej realite možné liečiť, testovanie práve prebieha.