UVEA Mediklinik - Vnútroočné injekcie antirastovými faktormi aplikujeme aj u nás na klinike

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Vnútroočné injekcie antirastovými faktormi aplikujeme aj u nás na klinike
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)

Vnútroočné injekcie antirastovými faktormi aplikujeme aj u nás na klinike

Pri predstave pichnutia injekcie priamo do oka zamrazí asi každého. Nakoniec však väčšina pacientov príde na to, že obavy nie sú na mieste. Biologická liečba vnútroočnými injekciami s účinnou látkou bevacizumab je bezbolestná a môže pacientom zachrániť zrak. Jej včasná aplikácia dokáže zastaviť alebo spomaliť priebeh závažných očných ochorení a tiež výrazne zlepšiť váš pohľad na svet. Od 1.6. 2017 aplikujeme antirastové faktory do očí aj u nás v UVEA Mediklinik. 

„Vnútroočné injekcie aplikujeme najmä pacientom s vekom podmienenou degeneráciou makuly a diabetickou retinopatiou, ale tiež pri cievnych oklúziách či krvácaniach na sietnici. Táto liečba potláča rast nových ciev, čím zabraňuje krvácaniu, znižuje tiež opuch sietnice a zlepšuje ostrosť videnia,“ informuje MUDr. Rastislav Vida, vitreoretinálny chirurg a primár očnej kliniky UVEA Mediklinik.

Objednajte sa na aplikáciu vnútroočných injekcií v Uvea Mediklinik.

Ako prebieha injekčná liečba?

Zákrok trvá len niekoľko minút, je úplne bezbolestný a prebieha ambulantne. Injekcia sa aplikuje v lokálnej anestézií, čo znamená, že vám najprv do oka nakvapkáme kvapky na znecitlivenie. Následne vám lekár do sklovca oka aplikuje veľmi tenkou ihlou malé množstvo biologického lieku. Po zákroku vám oko prelepíme a ešte predtým, ako vás prepustíme domov, si dohodneme termín kontroly. Keďže účinnosť injekčnej liečby je časovo obmedzená, mali by ste počítať s tým, že jej aplikáciu bude potrebné po nejakom čase opakovať.

Výsledky liečby by sa mali dostaviť po cca týždni od aplikácie prvej injekcie. Krátko po aplikácii môžete pociťovať bolesť oka, dočasné zhoršenie videnia či zvýšenie vnútroočného tlaku. Spravidla ale pacienti túto liečbu dobre znášajú.

Pri akých diagnózach sa odporúča injekčná liečba?

Vekom podmienená degenerácia makuly – vlhká forma

Toto ochorenie je vo vyššom veku hlavnou príčinou slepoty. Dochádza pri ňom k degenerácii žltej škvrny – miesta najostrejšieho videnia - na sietnici oka, ktorá za normálnych okolností zabezpečuje ostré priame videnie pri bežných činnostiach, akými sú napríklad čítanie, šoférovanie, rozoznávanie tvárí. Prvým príznakom býva neostré videnie v centre zorného poľa, rovné čiary sa nám javia ako vlnité, nevieme rozoznať detaily, posúdiť výšku či vzdialenosť. Ochorenie postupne pripraví pacienta o zrak na jednom alebo obidvoch očiach. Riziko vzniku degenerácie makuly stúpa s pribúdajúcim vekom, preto sa po päťdesiatke odporúčajú pravidelné kontrolu u očného lekára.

Diabetická retinopatia

V dôsledku cukrovky dochádza k postihnutiu sietnicových vlásočníc. Vytvárajú sa na nich malé vydutiny, ktoré praskajú a tým vznikajú drobné krvácania do sietnice. Takto poškodené cievy tiež môžu presakovať, vzniká opuch sietnice a tiež nové poškodené cievy, čo môže vyústiť až do úplnej slepoty. Diabetická retinopatia nebolí a pacient o nej dlho netuší, pretože spočiatku nezasahuje do kvality videnia. Preventívne prehliadky u očného lekára sú v tomto prípade mimoriadne dôležité, pretože len on dokáže odhaliť toto ochorenie včas. Keď pacient začne pociťovať ťažkosti s videním, je to už často v pokročilých štádiách. Liečba bevacizumabom je indikovaná hlavne pri výskyte diabetickej makulopatie – t.j. pri vzniku opuchu sietnice v mieste najostrejšieho videnia.

Injekčná liečba sa môže aplikovať aj pri ďalších diagnózach, pri ktorých dochádza k poruchám v krvnom riečisku oka, akými sú cievne oklúzie či krvácania na sietnici.

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár a my vás budeme kontaktovať.