UVEA Mediklinik - Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Video s MUDr. Žiakom, kde sa dozviete viac o výmene čírej šošovky. Video s MUDr. Žiakom, kde sa dozviete viac o výmene čírej šošovky.
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

„Nie každú poruchu oka vieme zoperovať pomocou laseru. Pre pacientov s vyššou ďalekozrakosťou, s plusovými dioptriami, ktorí už dobre nevidia na blízko, je tu metóda CLE (Clear Lens Exchange). Tá spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá už nie je schopná zaostrovať na blízke či vzdialené predmety, za umelú vnútroočnú šošovku. Odporúčame ju pacientom nad 45 rokov, ktorí potrebujú plusové okuliare na blízko i do diaľky,“ vysvetľuje očný chirurg a oftalmológ MUDr. Peter Žiak, Phd.  a dodáva: „Voľba, či sa nechať zoperovať laserom, alebo si dať vymeniť šošovku, nestojí na pacientovi. O tom, na ktorú z metód je vhodný kandidát, musí rozhodnúť lekár. Pokiaľ je človek mladý, jeho šošovka je funkčná a nenachádza sa mimo spektra zákrokov eximerovým laserom, nie je dôvod pristúpiť k takému radikálnemu zásahu, akým je výmena šošovky.“

 
Priebeh operácie sivého zákalu - animácia

Lepší zrak už navždy, sivý zákal nehrozí

Operačný zákrok CLE trvá len niekoľko minút, je bezbolestný a prebieha ambulantne, takže ešte v ten deň vás pustíme domov. Pacienti sa po ňom zotavia veľmi rýchlo, zväčša bez pooperačných bolestí, a sú schopní vrátiť sa k svojmu bežnému životu už deň či dva po zákroku. Zlepšené videnie sa u väčšiny pacientov dostaví bezprostredne po operácii. Výhodou metódy CLE je, že dokážeme odstrániť akékoľvek dioptrie a súčasne pacienta zbaviť krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu, a to všetko počas jedného výkonu. Ba čo viac, riziko vzniku sivého zákalu je po zákroku CLE  v tejto dobe viac ako mizivé.

Prečítajte si, ako zákrok prebieha a čo vás čaká po zákroku.

Koľko to stojí a môže časť operácie uhradiť aj zdravotná poisťovňa?

Pravdou je, že pacienti s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom si operačný zákrok CLE / PRELEX vo väčšine prípadov hradia v plnej výške. Existujú ojedinelé prípady, kedy časť operácie uhradí zdravotná poisťovňa. O tejto možnosti býva pacient informovaný už počas komplexného očného vyšetrenia.

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár

Kompletný cenník operačných balíčkov nájdete tu.

Súvisiace články

 • Operácia viečok jej zmenila pohľad na svet!

  Nie každý si dokáže zvyknúť na svoj obraz v zrkadle, keď vidí nepekne ovísajúce horné viečka. Útechou mu nie je ani to, že k pribúdajúcemu veku jednoducho patria. Kým pre jedného je to otázka estetiky, druhý za tým vidí ďaleko väčšie obmedzenia. Viete si predstaviť, že by vám ovísajúce viečka zobrali viac ako len mladistvý vzhľad? Taký bol aj prípad pani Boženy, ktorá sa rozhodla na našej klinike podstúpiť blefaroplastiku horných mihalníc.

 • Operácia ho aj napriek neštandardnej poruche zraku a vysokým dioptriám vrátila späť do hry!

  Okuliare dokážu občas človeku poriadne strpčiť život. Nejeden pacient preto uvažuje nad laserovou operáciou očí, vďaka ktorej by sa už nemusel obmedzovať. Chyby oka sú ale rôzne a vyžadujú tak aj riešenia na mieru. Dokonca ani pacienti s neštandardnými poruchami zraku či príliš vysokými dioptriami sa nemusia zmieriť s nosením okuliarov. Sme radi, že naša klinika pomáha meniť životy pacientov k lepšiemu, tak ako tomu bolo aj v prípade pána Matúša.

 • Zbavíme vás okuliarov, no nie tých ružových!

  Máte už dosť starostí s nosením okuliarov a chcete sa s nimi nadobro rozlúčiť? Riešením by mohla byť laserová operácia očí. Nestačí však len ráno vstať a rozhodnúť sa pre takýto zákrok. Okrem toho, že musíte spĺňať isté kritéria, mali by ste o operácii očí aj čo to vedieť. Zdravie nie je niečo, čo si vyberiete z regálu v obchode alebo kúpite v zľave na internete. Ak Vám záleží na Vašom zraku, mali by ste investovať viac ako len svoje peniaze. Martinská očná klinika UVEA Mediklinik Vám ponúka profesionálne poradenstvo a riešenie na mieru.

 • Nina Csonková: po laserovej operácii mám nový pohľad na svet

  Profesionálna športovkyňa Nina Csonková sa venuje kanoistike už dlhé roky. Možnosť odložiť okuliare a šošovky bol ideálny spôsob ako využiť túto vášeň naplno. Rozhodla sa preto podstúpiť operáciu LASIK na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine.

 • Operácia sivého zákalu na jednotku

  Svoju dôveru rozhodla prejaviť referenciou aj pani Zdenka z Ľubochne. Dlhšiu dobu pociťovala obmedzovanie komfortu nosením okuliarov, preto sa rozhodla pre zákrok. Na našej klinike absolvovala operáciu katarakty – sivého zákalu.